Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gemiler Eylül sonrasına kaldı  

Türkiye’ye gelen kruvaziyer gemilerine hizmet veren en büyük iki şirketin yöneticileri, sosyal medya üzerinden kruvaziyer turizmi ile ilgili sektör çalışanları ve esnafı bilgilendirdi. Öner ile Baltazi, “Kruvaziyer turizmi Eylül sonu hareketlenir. Türkiye’ye planlı gemi gelmez. Bu yıl gelecek olan tekil gemiler herhangi bir sorun yaşanmadan geri dönerse, gelecek yıl için büyük bir reklam fırsatı yakalanmış olur” görüşünde birleşti.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2020 17:35
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2020 17:06
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Gemiler Eylül sonrasına kaldı   

Kruvaziyer sektörünün önde gelen iki firmasının yöneticileri, Tura turizm yönetim kurulu üyesi Leyla Öner ile Karavan turizm yönetim kurulu üyesi Gianluigi Baltazzi, kruvaziyer turizminin bu yıl kayıp olarak değerlendirilmesi gerektiği açıkladı. Öner ile Baltazzi bu yılın kruvaziyer turizmi ile ilgili sektör çalışanları ve esnafı sosyal medyada bilgilendirdi. Kuşadası BTK yönetim kurulu üyesi Özer Esenkaya moderatörlüğünde Zoom üzerinden yapılan söyleşide “Gemiler dünyadaki  normalleşme adımlarının son ayağı olur” görüşü dile getirildi. Öner ile Baltazi, “Kruvaziyer turizmi Eylül sonu hareketlenir. Türkiye’ye planlı gemi gelmez. Bu yıl gelecek olan tekil gemiler herhangi bir sorun yaşanmadan geri dönerse, gelecek yıl için büyük bir reklam fırsatı yakalanmış olur” görüşünde birleşti.

“TÜRKİYE VE YUNANİSTAN İSİMLERİ KİRLENMEDİ”

Karavan Turizm yönetim kurulu üyesi Gianluigi Baltazzi, kruvaziyer devlerinin Türkiye ile Yunanistan’ı birlikte değerlendirdiğini söyledi. Kruvaziyer için bunun bir avantaj olduğunu belirten Baltazzi, “Yunanistan adaları olmadan Türkiye’nin kruvaziyerleri çekmesi çok zor, aynı şekilde bu Yunanistan için de geçerli. Destinasyon olarak Türkiye ve Yunanistan isimleri kirlenmedi. Çok zarar görmedi. Bu nedenle kruvaziyer gemilerinin birine gelmesi, diğerine de yöneleceği anlamı taşıyor” dedi.

“GEMİLER NORMALLEŞME SÜRECİNİN SON AYAĞI OLUR”

Pandemi sürecinde gemilerin harekete geçmesinin, normalleşmenin son ayağı olacağını söyleyen Baltazzi, “Süreç böyle devam ederse Temmuz sonunda kruvaziyer turizmi deneme turlarıyla başlar. Belki Eylül ve sonrası birkaç gemi ülkemiz limanlarına gelebilir. Bu yıl seferler başlarsa, önümüzdeki yıl için önemli adım olur. Gelen gemiler ve müşterileri herhangi bir sorun yaşanmadan ülkemizden ayrılırsa ve bu durum müşteriye aktarılabilirse, yüz binlerce dolar değerinde reklam olur” diyerek ikinci dalganın olması halinde ise önümüzdeki yılın da yok sayılması gerektiğini kaydetti.  

“CORONA GEMİDE DAHA FAZLA OLUR ALGISI OLUŞTU”

Leyla Öner de, pandemi sürecinde karantinaya alınan gemiler nedeniyle dünyada “corona gemide daha fazla oluyor”gibi bir algı oluştuğuna dikkat çekerek, gemi firmalarının bu algıyı yıkmak için arayışta olduğunu kaydetti. Öner, gidilecek limanlar için; Hijyen var mı? Gemi yolcuları karada başka insanlarla aynı ortamda bulunacak, temas kuracak mı? Rehbersiz tur yapmak mümkün mü? COVID-19, Kan testleri yapılabiliyor mu gibi onlarca soruya yanıt aradıklarını belirtti.

“AŞI BULUNURSA SEKTÖR 15 GÜNDE TOPARLANIR”

COVID-19 Aşısının bulunmaması halinde 2021 yılının da beklendiği gibi geçmeyeceğini savunan Leyla Öner, “Özellikle Amerika firmaları gemilerini bir anda turlara çıkarmayacaklar. Bir gemi tura çıkacak. Rastlanan problemler, engeller belirlenecek. Hangi destinasyonların listeden çıkarılması, hangilerinin eklenmesine karar verilecek. Tökezledikçe düzelecek, doğrulacaklar. Başarılı olundukça diğer gemilerini devreye sokacaklar. Bu nedenle 2021 yılı da sıkıntılı görünüyor. Başka bir pandemi veya küresel ikinci dalga olmazsa tam toparlanma 2022’de sağlanır. Aşı bulunursa sektör 15 günde eski haline döner” diyerek bu yıl planlı sefer beklemediklerini, programsız gelecek 3-5 geminin bile Türk limanları için olumlu puan olacağını kaydetti.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.