Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gemide çirkin bildiri

Qeen Elizabeth gemisinin kaptanı yolculara dağıttığı bildiride "Kuşadası’nda yaşanan olaylar, aşırı şiddet ve huzursuzluk hakkında" uyardı.

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2013 12:46
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Gemide çirkin bildiri

Kuşadası’na gelen kurvaziyer gemilerinin yolcularına Türkiye’yi kötüleyen broşürler dağıtmasına dünyanın en lüks gemilerinden biri sayılan Bermuda Bayraklı  Queen Elizabeth’te katıldı. Bu gün 2800 yolcusu ile yanaşan dünyanın en lüks gemilerinden biri olan Queen Elizabeth’in kaptanı Alistair Clark yolculara Kuşadası’nın terör bölgesi olarak tanıttı. Gemiden inen turistlerin Kuşadası’nın güvenli olduğunu, hiçbir sorun yaşanmadığını gördükten sonra konuyu bazı esnaflar ile paylaşması üzerine olay ortaya çıktı. Gemi kaptanı Alistair Clark, yolculara dağıttığı “Önemli seyahat uyarısı”nda, “Ziyaret edeceğimiz şehirle ilgili  güvenliğiniz için aydınlatma yapmak istiyoruz.Hiç bir hiçbir şekilde sizi huzursuz etmek istemiyoruz. Ama hiçbir sorumluluk ta almak da istemiyoruz. Kuşadası’nda yaşanan olaylar, aşırı şiddet ve huzursuzluk hakkında bilgi vermezsek hata etmiş oluruz. Karaya indiğinizde her zaman uyanık olun. İngiltere,  Amerika ve Almanya  hükümetlerinin dış işleri  sitesinde uyarılar var. Şayet her hangi durumda yardıma ihtiyacınız olursa aşağıdaki telefon numaralarını arayın.Duyarlı ve uyanık olun” dedi.

            Geminin “Acil durumlarda aranması gereken telefon numaraları” bölümünde ilk sırada verdi Merkez Denizcilik yetkilisi Rengin Bülbülturan, dağıtılan uyarıdan haberleri olmadığını belirterek “Biz gemiye hizmet veriyoruz. Bizim onlara böyle bir problem olduğuyla ilgili, Kuşadası’nın huzursuz olduğuna ilişkin hiçbir uyarı ve telkinimiz yok” dedi.

            İşyerine gelen turistler ile yaptıkları sohbette konunun ortaya çıktığını söyleyen Orient Bazaar’daki Narsis’in sahibi Ahmet Gökalp, “Turist müşterilerimizle konuşurken Kuşadası’yla ilgili uyarıyı gündeme getirdiler. Kuşadası’nın kendilerine dağıtılan bildiride anlatıldığı gibi olmadığını söylediler. Bunun üzerine bizde dağıtılan bildiriyi kendilerinden aldık, şok olduk. Madem Kuşadası böyle bir yerse, gemi neden yanaşıyor. Yok eğer güvenli bir yer ise bu bildiriler neden dağıtılıyor. Her gün 3-4 gemi geliyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

            Kuşadası Ticaret Odası başkanı Serdar Akdoğan’da dağıtılan uyarıyla ilgili girişimde bulunduklarını, Almanca olarak dağıtılan uyarı metnini yeminli tercümanların çevirmesinden sonra bakanlıklar, gemi yönetimi ve bağlı olduğu turizm şirketi nezdinde girişimlerde bulunacaklarını söyledi.  
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.