Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Esat Altungün e bir yagılama daha

Danıştay 1. Dairesi görevini yapmayan EsatAltungün ün yargılanması için dosyayı Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2012 16:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Esat Altungün e bir yagılama daha
Haber: Kuşadası Belediye Başkanı Altıngün ve 2 Bürokratına Yargılama İzni

Danıştay 1. Dairesi, gerekli denetimleri yapmayarak, yol kenarlarını otopark olarak işleten firmanın fahiş ücret almasına göz yumdukları ileri sürülen Kuşadası Belediye Başkanı CHP'li Esat Altungün ile 2 bürokratı hakkında işlem yapılması için dosyalarının, İçişleri Bakanlığı ve savcılığa gönderilmesine karar verdi.

Kuşadası Belediyesi, yol kenarlarını otopark olarak kullanılmak üzere 26 Şubat 2010 tarihinde ihaleye çıkardı. İhaleye sadece Kuşadası Gençlik Spor Kulübü katıldı. İhale, 162 bin TL'lik teklif veren spor kulübünün oldu. Kulüp, ihaleden 12 gün sonra, yer teslimi öncesinde otopark yerlerini 435 bin TL'ye bir firmaya kiraladı. Bu firma tarafından işletilmeye başlanan otopark yerlerinden her defasında kendisinden fahiş ücret istendiğini ileri süren emekli bürokrat Naldun Haşmet Aysan harekete geçti. Aysan, 24 Mart 2010 tarihinde İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu'na dilekçe ile başvurup, şikayetçi oldu. Aysan, dilekçesinde, ihalenin usulsüz yapıldığını, ihaleyi alan firmanın yerleri üçüncü kişiye kiralayarak belediyenin zarara uğratıldığını, işletmeci firma tarafından araç sahiplerinden fahiş otOpark ücreti istendiğini ileri sürdü.

Bunun üzerine bakanlık, konunun araştırılması için müfettiş görevlendirdi. Geçen Eylül ayında raporları tamamlayan müfettişler, Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün'ün de aralarında bulunduğu 10 bürokrat ve belediye meclis üyesi hakkında Valilik'ten soruşturma izni istedi. Başkan Altungün, vekili Ahmet Kireç, bürokratlar Ali Kasabalı ile Hüsnü Akman için soruşturma izni verildi.Belediye Başkanı Altungün, soruşturma izninin iptali, Aysan ise diğer 6 bürokrat için de soruşturma izni verilmesi istemiyle Danıştay'a başvurdu.

İtirazları inceleyen Danıştay 1. Dairesi, üyelerden Ahmet Başpınar'ın karşı Oyuna rağmen, geçen 24 Ocak'ta, ihalenin ve ihaleyi alan firmanın otopark yerlerini üçüncü kişilere kiralamasının yasalara uygun olduğunu yönünde karar verdi. Şikayet konusu olan 'Özel ve kamuya ait açık ve kapalı otoparklarda bir araçlık park ücretinin 2010 yılı için 1 TL, 2011'de ise 2 TL olarak belirlenmesine ilişkin Belediye Meclis kararına rağmen gerekli denetimleri yapmamak suretiyle otopark işletmecilerinin vatandaşlardan daha fazla ücret tahsil etmelerine göz yummak' suçundan Başkan Altungün ile bürokratlar hakkında gereğinin yapılması için dosyanın İçişleri Bakanlığı ve Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini karar verdi.

"HEPSİ YARGILANMALI"

Danıştay 1. Dairesi üyesi Başpınar, karşı oy kullanmasına, ihaleye tek başına spor kulübünün katılması, yer teslimi yapılmadan işin üç misli bir fiyatla başkasına devredilmesiyle, danışıklı bir ihalenin yapıldığını ve gerekli rekabet ortamının oluşmadığını gerekçe gösterdi. Başpınar, yapılan işlemle belediyenin zarara uğratıldığını, derneğe haksız kazanç sağlandığını da vurgulayarak ismi geçen tüm kişilerin yargılanması gerektiğini savundu. Ancak, Danıştay 1. Dairesi'nin kararında bir değişiklik olmadı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.