Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emlak Müşavirleri yasası için destek aranıyor

Kuşadası Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim kurulu üyesi Mustafa Oğuzkaan, çıkması için caba harcadıkları yasanın özellikle yabancılara yapılan satışlarda ortaya çıkan sorunları ortadan kaldıracağını söyledi

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2013 10:59
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Emlak Müşavirleri yasası için destek aranıyor
                  Emlak alım satımı ve kiralanmasında aracılık yapan Emlakçılar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verdikleri yasa taslağının çıkması için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.  Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu başkanı Hacı Ali Taylan, Türkiye’deki tüm üye oda ve derneklere gönderdiği yazıda emlak müşavirlerinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alım, satım, kiralama, danışmanlık işlemlerinin en önemli ayağını oluşturduğunu belirtti. Taylan, yasa taslağının konsensüs ile hazırlandığını belirterek “Gayrimenkul sektöründeki olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi emlak müşavirleri ve mesleğinin hak ettiği kariyer ve unvanı kazanmasını sağlamak, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, mağduriyetlerin yaşanmaması, vatandaşlarımızın ve meslek mensuplarımızın dünyadaki örneklerine bakıldığında benzer hizmetleri en üst noktada alması için bir kanun tasarısı hazırlandı.  Türkiye genelindeki Oda ve Derneklerinin mutabakatı ve Tapu Kadastro Genel müdürlüğünün görüşleri alınarak hazırlanan Emlak Müşavirliği Kanun Taslağı Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmuştur. Bakanlarımızla görüşülerek destekleri istenmiştir. Uzun yıllar uğraş verdiğimiz meslek yasamızın yasallaşmasına ilk defa bu kadar yaklaşılmıştır” diyerek kanun tasarısıyla ilgili  olarak kamuoyunun bilgilendirilmesini istedi.

            Kuşadası Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim kurulu üyesi Mustafa Oğuzkaan, çıkması için caba harcadıkları yasanın özellikle yabancılara yapılan satışlarda ortaya çıkan sorunları ortadan kaldıracağını söyledi. Garson, kapıcı, site bekçilerinin bile yasalara aykırı olarak emlakçılık yaptığını söyleyen Oğuzkaan, “Bu yasa emlak piyasasına çok köklü değişiklikler getirecek. Önüne gelen emlakçılık, kiralama, danışmanlık işlemlerini yapamayacak,. Vatandaşlar da mağdur olmayacak. Buna göre emlak müşavirleri yeminli ve üniversite mezunu olacak. Sektöre yeni girenler için 1 yıllık eğitim ve staj zorunluluğu olacak. Sözleşme kullanılması zorunlu olacak. Mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak ve teminat verecek. Hizmet ücretleri Türkiye’nin her yerinde aynı olacak. Sektördeki en büyük sıkıntı olan ayakçılar ve kaçaklar ayıklanarak ciddi yaptırım ve cezalar gelecek. Böylece özellikle sahil yörelerinde yabancılara yönelik dolandırıcılık ve art niyetli satışlar önlenmiş olacak” diyerek siyasi partiler ve meslek odalarından yasa tasarısına destek vermelerini istedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.