Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

EKODSOD: Mezarlık bakımları ilaçsız olmalı

Ekosistemi Koruma ve Doğa  Sevenler Derneği (EKODOSD) başkanı Bahattin Sürücü,  belediyelerin bayram öncesi mezarlıklarda yaptığı bakımlarda kimyasal ilaç kullanmamasını istedi. Ot öldürücü ilaç atılmadan, temizlemenin ve güzelleştirmenin yöntemlerinin olduğunu belirtti. 

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2021 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2021 11:05
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
EKODSOD: Mezarlık bakımları ilaçsız olmalı

EKODOSD başkanı Bahattin Sürücü, mezarlıklarda her yıl yapılan temizliklerde ot öldürücü ilaçlar kullanıldığında tüm yeşil bitki örtüsünün yok edildiğini, buralarda var olan tüm canlı yaşamının da bundan olumsuz etkilendiğini bildirdi. Belediyeler ve muhtarlıkların yoğun ziyaretlerin yaşandığı bayram öncelerinde yaptığı temizlik ve bakımlarda ekosistemi bozan kimyasallar kullanılmamasını istedi.

GÜZELLEŞTİRMENİN BAŞKA YÖNTEMLERİ VAR”

Ot öldürücü ilaç atılmadan, temizlemenin ve güzelleştirmenin yöntemleri ve örneklerinin olduğunu belirten Sürücü, “Belediyelerin, vatandaşlarımızın da katkılarıyla, mezarlıklarda alışılmış uygulamaların aksine ilaçsız yöntemlerle temizlik yapması buradaki doğal bitki örtüsünü ve canlıları koruyacak, insanlarda huzur içinde atalarını ziyaret edebileceklerdir” ifadelerini kullandı.

“ENDEMİK BİTKİLERİN OLDUĞU HABİTAT VAR”

Toplum tarafından kutsal bir mekan olarak değerlendirilmesi ve etrafının duvarlarla çevrili olması nedeniyle içeriye hayvanların da girememesinden dolayı, mezarlıkların ağaçların ve bitkilerin önemli sığınaklarından biri haline geldiğini belirten Bahattin Sürücü, “Bu özel durum, mezarlık alanlarında önemli bir ekosistem oluşturarak, içlerinde endemik türlerin de görüldüğü özel bitki habitatları yaratmıştır. Özellikle geofitler açısından çok zengin olan mezarlıklar, korunduğu takdirde birçok bitki türünün gelecekteki sürdürebilirliğinin sağlanması açısından önemli genetik kaynaklar oluşturmaktadır. Hatta Osmanlı Dönemi’ne kadar giden mezarlıkların daha eski olması, bu kutsal mekanları adeta birer bitki gen merkezine dönüştürmüştür” diyerek bu zenginliklerin korunması gerektiğini kaydetti. 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.