Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Efes randevu ile gezilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, kimi günlerde 15 bin kişinin ziyaret ettiği Efes Antik kenti ile Topkapı ve Ayasofya da doğal erozyon olduğunu belirterek, randevulu sisteme geçilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2012 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Efes randevu ile gezilecek

Dünya’nın önde gelen ören yerlerinden biri olan ve bazı günlerde İzmir ile Kuşadası’na gemiyle gelen turistler dahil 15 bin ziyaretçinin aynı anda gezdiği İzmir’in Selçuk ilçesindeki antik Efes Kentinin artık yorulduğu belirtildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Efes’te doğal erozyonun yaşandığını belirterek Efes antik kentinin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi için çaba harcadıklarını söyleyerek, oluşturulacak alan yönetimi çerçevesinde  randevulu sisteme geçilmesi gerektiğini kaydetti.

                         Hedef Dünya Mirası Listesi

                        Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, UNESCO’nun Dünya Mirası yedek listesinde olan Efes ile Bergama’nın asıl listeye alınması için yoğun çabalar harcandığını söyledi. UNESCO’nun özel kriterlerinin gerçekleşmesi için            alan yönetimi  oluşturulması gerektiğini söyleyen Aslan “Gerek Efes Gerekse Bergama’nın geleceğe yönelik vizyoner çalışmalarında bulunuyoruz. Alan yönetim planlarını yapıyoruz. 97-2007 yılları arasında durağan döneme girilmiş. Türkiye’den UNESCO asil veya yedek listesine hiçbir ören yeri girmemiş. Oysa ülkemiz dünyanın en istisnai coğrafyasında yer alıyor. İtalya’dan daha fazla antik kentimiz, Yunanistan’dakilerden daha fazla Helenistik kentlerimiz var. Her yıl bunlardan birini UNESCO listesine sokabilirsek kendimizi başarılı sayabiliriz”dedi.

                                   Doğal erozyon

            Türkiye’nin dünyaca ünlü tarihi miraslarından özellikle üçünün yoğun ziyaretler nedeniyle yorulduğunu ve doğal erozyon yaşadığını söyleyen Bakanlık Müsteşarı Aslan, “Efes başta olmak üzere Ayasofya ve Topkapı’da ziyaret yönetim planlaması yapılmalı. Tüm dünyada bu tür yerlerde ziyaretler sistemli ve randevulu yapılıyor. UNESCO İçin hazırlanan yönetim planı çerçevesinde bu üç yerin ziyaretinde randevulu sisteme geçilecek. Doğal erozyonun önüne geçmek için özel dizayn edilmiş yürüyüş yolları belirlenmeli.

                                   Antik tarih için el ele

            Efes Antik Kenti başta olmak üzere tüm tarihi mekanlar için geleceğe yönelik vizyoner çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan; “Ören yerlerimiz için çok yönlü çalışma gerekiyor. Bakanlığımız, bilim adamları, Üniversiteler ve ilgili kuruluşlar çok yönlü çalışmalar üretmeli. Efes’te geçmişte yapılan kötü uygulamaların kaldırılması gerekiyor. Geçmiş yıllardan farklı olarak Efes antik kentinde sadece kazı yapılmıyor, korumaya yönelik çalışmalar da yönetiliyor” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.