Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünyaca ünlü mimarlardan Kuşadası için reçete

Hazırlanan deklarasyonda diğer kıyı kentlerinin de dikkate alması umuduyla Kuşadası için uyarılarda bulunuldu

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2011 15:34
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Dünyaca ünlü mimarlardan Kuşadası için  reçete

 

Kuşadası’nda Mimarlık ve Şehircilik sempozyumunda bir araya gelen dünyaca ünlü mimarlar Kuşadası için reçete hazırladı. 16-21 Mayıs tarihleri arasında yapılan sempozyum sonunda açıklanan deklarasyon ile hem Kuşadası yerel yöneticileri hem de kıyı kentlerinin yöneticileri yaşanabilir kentler için uyarıldı.

            Uluslar arası Mimarlık Akademisi Bölge Başkanı, Kent bilimci Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp’in  girişimleriyle Kuşadası Pine Bay otelde yapılan  sempozyum sonunda “Çevre sakinleri, idari birimler ve sivil toplum kuruluşlarına sunulmak üzere” hazırlanan deklarasyonda diğer kıyı kentlerinin de dikkate alması umuduyla  Kuşadası için şu uyarılarda bulunuldu:

            “Tarih ve doğa bakımından zengin bir Ege sahil yerleşimi olan Kuşadası son 40 yılda plansız, büyük ölçekli ve hızlı kentleşme, kentsel yayılmanın tahrip edici etkilerine maruz kalmıştır. Bu nedenle aşağıdakilerin yerine getirilmesi hayati önem taşımaktadır.

**Kentin tüm kademelerindeki ulusal, bölgesel ve yerel kentsel, mimari planlama birbiriyle ilintili olmalı.

**Kuşadası ve onu çevreleyen bölgenin sorumluları tarafından bütüncül bir turizm geliştirme planı hazırlanmalıdır.

** Tarihi veya tescil edilmiş olan varlıklar başta olmak üzere ilçedeki illegal yapılaşmaya karşı müsamahasız bir kontrol gerçekleştirilmelidir.

**Kentsel planlama, mimari ve peyzaj proje uygulamalarında Kuşadası, Davutlar ve Güzelçamlı arasında eşgüdüm sağlanmalıdır.

**Türk ve yabancı çok disiplinli danışmanlardan oluşan, Kuşadası’nın şehircilik ve mimarlık konularında yönlendirme yapabilecek özel bir kurul oluşturulmalıdır. Yeni gelişmeler ve yapılara ilişkin teklifleri değerlendirmek üzere başkanlık bünyesinde Akademisyen ve saygın meslek insanlarının yer alacağı bir estetik danışma kurulu oluşturulmalıdır.

**Kentsel planlama, bölgeleme ve imar düzenlemelerine ilişkin tüm politik ve münferit baskılar her ne pahasına olursa olsun bertaraf edilmelidir.

**Marina’dan Kadınlar denizinin sonuna kadar olan sahil şeridi, liman bölgesi, meydan, Kervansaray çevresi, Kese Dağı, Atatürk Heykeli, Güvercinada gibi hassas ve temsil niteliği bulunan bölgeler detaylı ve bütüncül bir kentsel planlama ve tasarım çalışmasının konusu olmalıdır.

**Klima üniteleri, güneş kolektörleri, su depoları, pergolalar, firma tabelaları ve benzerleri gibi sonradan ilave edilen eklentiler bir yönetmeliğe tabi olmalıdır.

**Planlama ve tasarım ölçütleri hakkında bölge sakinlerine açık tartışmalar zorunlu kılınmalı. **Egeport alışveriş merkezi ve balıkçı barınağı bölgesi yeniden planlanmalı. Güvercinada ve deniz yönünde görüşlere izin verecek şekilde yeniden ele alınmalıdır.

**Uluslar arası Marina’da ilave ticari alan elde edilmesine yönelik yeni tasarım ve inşaat faaliyetleri Marinanın Kuşadası sahiline sırtını dönmesini önleyecek şekilde yürütülmelidir.

            Uluslar arası Mimarlık Akademisi (IAA) Başkanı Prof.Georgi Stoilov, IAA ikinci başkanı Prof. Richard England, Amerikan Mimarlar Enstitüsü ile Unesco Dünya Mirası Merkezi üyesi Prof.Brian Spencer ile IAA bölge başkanı, Kent bilimci Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp’in imzaladığı deklarasyon Kuşadası’ndaki yöneticiler ve Sivil Toplum örgütlerine gönderildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.