Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Davutlar'ın Şeftalisi Rusya yolcusu

Aramosı, kokusu ve şekliyle Davutlar’a özgü tür “erkenci Şeftali” hasadına 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde başlandı. Sezonun ilk ürünü olması nedeniyle ekonomik değeri yüksek şeftalilerin ilk on tonu, Rusya’ya gönderilmek üzere yola çıktı. .

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2020 14:31
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2020 14:05
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Davutlar'ın Şeftalisi Rusya yolcusu

Kuşadası'na bağlı Davutlar Mahallesi'nde, yılın ilk şeftali hasadı yapıldı. Aroması, kokusu ve şekliyle sadece Davutlar’da üretilen 'Zeynelağa' cinsi şeftali ile erkenci olarak adlandırılan İspanyol şeftalisi 'Early fresh' cinslerinin hasadı 14 Mayıs Çiftçiler Günü'nde yapıldı. Davutlar’ın en büyük narenciye ve şeftali üreticisi Melek Çengel, ilk hasadın, iç piyasaya verilmeden Rusya’ya ihraç edileceğini söyledi.

ÜÇ FARKLI TÜRÜN KARIŞIMI ŞEFTALİ

Belde iken, Büyükşehir yasasıyla birlikte mahalleye dönüşen Davutlar’da 25 bin dönüm alanda şeftali üretimi yapılıyor. Yıllar önce babasının bir çok şeftali türünün öne çıkan özelliklerini aşılayarak tek bir şeftalide topladığını, bu cinsin ilk hasadını yaptıklarını söyleyen Melek Çengel, “8 yıllık bir çalışma sonunda, tamamen Davutlar'a özgü, ülkemiz hatta dünyanın başka yerinde olmayan bir cins yetiştirildi. Üçten fazla türün aşılaması olan bu şeftalilere, ihracatçılar ve toptancılar ortaklaşa 'Zeynelağa' ismini verdi. Üretimi sınırlı olan erkenci bu cinsin hasadını yaptık. Hasadı yapılan ilk ürünler ticari değeri yüksek olduğu için yurt dışına giden ürünler. Corana hasadı olumsuz etkilemedi, ihracatçılardan büyük talep var. Umarım hep böyle gider” dedi.  

BAHÇEDE KİLOSU 10 LİRA

Corona sonrası tarım ürünlerine büyük bir ilgi oluştuğunu söyleyen tüccar Ali Bülüç de, “Türkiye’de bu yılın ilk şeftali hasadı diyebiliriz. Rekolte geçtiğimiz yıldan daha iyi. İlk ürünler genelde ihracata gidecek. Fiyatlar geçtiğimiz yıldan yüzde on daha fazla. Bu özel türe oldukça fazla talep var. Bahçede kilosu 10 lira civarında. İlk hasatta yüksek tonajlar yok. Önümüzdeki hafta daha fazla üretim olur. Fiyatlar da 8-9 civarında seyreder. Arz talep meselesi. Eğer ihracat devam eder, sorun yaşanmazsa fiyatlar fazla inmez” şeklinde konuştu.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.