Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Davutlar ın İmarını Mahveden Meclis Üyeleri Hesap verecek

Altı Yıldan bu yana Davutlar da İmar kararlarının altına imza atan tüm meclis üyeleri için soruşturma izni verildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2012 16:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Davutlar ın İmarını Mahveden  Meclis Üyeleri  Hesap verecek

           Çarpık yapılaşma, imar rezaletleri, yüz yıllık Osmaniye mahallesinin imarını tartışmalı imar kararlarıyla değiştiren Davutlar Belediyesinde, son altı yıldır imar komisyonlarında görev alan meclis üyeleri için soruşturma izni çıktı. Meclis üyeleri; Mimarlar Odası Kuşadası şubesi başta olmak üzere, usulsüz imarlara karşı uyarılarda bulunanları dikkate almamanın cezasını çekecek.

Davutlar’ı çarpık yapılaşmanın, keyfi imarın merkezi haline getiren kararların altında imzası olanların, yargı aşamasında bu imarları gündeme getiren Belediye Başkanı Tuncay Uysal’ı sorumlu gösterecekleri öğrenildi. Yargılamanın başlamasıyla birlikte başta Hüseyin Aksu’nun imarı olmak üzere, tartışmalı imarları cansiperane savunan, her meclis toplantısında bir yeşil alanı gündeme getiren Uysal’ın da hakim karşısına çıkacağı belirtiliyor.

Bir ihbarı değerlendiren Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Aydın Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğü görevlilerinin yaptığı ön inceleme sonucunda imar komisyonu başkanları ile komisyonlarda görev alan 12 meclis üyesi ve belediye fen işleri müdürü hakkında soruşturma izni verdi. Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen'in imzasını taşıyan kararda, "Davutlar Belde havzasında 6 yıldır her meclis toplantısında yapılan imar uygulamaları yüzünden talan edildiği, kamuya ait yeşil alanların ve otoparkların kaldırıldığı, yolların daraltıldığı, inşaat yoğunluğunun rüşvet karşılığı artırıldığı iddiasıyla ilgili olarak, plan veren, imar planı yapılması ve değişikliklerine ait esaslara dair yönetmeliğin ilgili maddelerine aykırı olarak yapılan değişikliklerde olumlu görüş veren ve imar komisyonu raporu hazırlayıp imzalayan komisyon başkanları H.Ç. ve C.K. ile komisyon üyeleri M.A.A., H.B., N.T., K.H., M.Y., A.Y., M.Ö., M.H., S.B. ve M.Y. hakkında soruşturma izni verilmesine karar verildi" denildi.

İhbar dilekçesinde, hakkında "görevini kendi çıkarları için kullandığı, inşaatların bazılarında Bodrum katlarının yapılmamasına göz yumduğu, projesinde sığınak olan inşaatlarda rüşvet karşılığı sığınakları dükkana çevirdiği ya da ilave daireler oluşturduğu" öne sürülen Davutlar Belediyesi Fen İşleri Müdürü M.U. hakkında da soruşturma izni verildi. Soruşturma izninde Uysal ile ilgili olarak "sığınakların yönetmeliğe aykırı olarak yapıldığı ve imar kanununun 32 ve 42. maddelerine uygun işlem yapılmadığı tespit edildiğinden Fen işleri müdürü M.U. hakkında soruşturma izni verilmesine karar verildi" denildi.

Kuşadası Kaymakamlığının ilgililere tebliğ ettiği 6 Şubat ve 2012/06 sayılı kararında Sevgi Plajı ıslah çalışmaları ile Alevi Kültür Derneği'ne tahsis edilen arsa ile ilgili olarak yapılan şikayetlerde ise soruşturma izni verilmesine gerek olmadığı yer aldı.

Öte yandan Kaymakamlığın izin vermediği konularda İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin yapacağı incelemeler sonrası soruşturma izninin bakanlıkça verilebileceği öne sürülüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.