Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Coronayla birlikte kadına şiddette arttı

DİSK,KESK,TMMOB ve TTB Kadınlarının ortak açıklamasında,pandemi sürecinin kadınların daha çok şiddete maruz kaldığı, kadına yönelik psikolojik, cinsel, fiziksel şiddet ile çocuk istismarının arttığı bir dönem olduğuna dikkat çekildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2020 16:32
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Coronayla birlikte kadına şiddette arttı

Türkiye genelinde yaygın örgütlenmeleri bulunan DİSK Kadın Komisyonu, KESK Kadın Meclisi, TMMOB Kadın Çalışma Grubu ile TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu ortak bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde etkin politikalar geliştirilerek uygulanmaya konmasını istedi. AKP ve MHP'nin, coronra virüsü salgını döneminde, birlikte çıkardığı infaz yasasını da sert sözlerle eleştirdi.

"OLAĞANDIŞI DÖNEMİN ÖLÜMCÜL SONUÇLARI ARTIYOR"

Ortak açıklamada "Covid 19 Pandemisi ile birlikte olağandışı bir dönem ve bu olağandışı dönemin ölümcül sonuçları artarak devam ederken, bu süreç tüm dünyada kadınların daha çok şiddete maruz kaldığı, kadına yönelik psikolojik, cinsel, fiziksel şiddet ile çocuk istismarının arttığı bir dönem oldu" denildi.

"KADINLAR, KENDİLERİNE ŞİDDET UYGULAYAN ERKEKLERLE YAŞIYOR"

Kadınlar ve çocukların pandemi sürecinde evde fiziksel ve cinsel istismara uğradığına dikkat çekilen açıklamada, "Salgın sürecinde 'evde olmak' bir sağlık tedbirinin zorunlu hali iken kadınlar kendilerine şiddet uygulayan erkeklerle bir arada yaşamaya zorlanarak, bu 'evlerde' daha çok şiddete maruz kaldılar. Ayrıca, şiddete tanıklık eden çocuklar da sürekli bir travma yaşamakta, cinsel, fiziksel istismara uğramaktalar. 'Evde' karantina ve izolasyon koşullarında yaşayan kadınların ve çocukların bu süreçte nasıl etkilendiğine yönelik yapılan araştırmalar psikolojik şiddetin, ekonomik şiddetin, dijital şiddetin, fiziksel şiddetin ve cinsel şiddetin arttığını göstermektedir" görüşlerine yer verildi.

"KADINA ŞİDDETE ACİL EYLEM PLANI"

 Dört örgütün kadınları,İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın etkili bir biçimde uygulanmasını,kadına yönelik artan şiddete karşı acil eylem planı oluşturularak hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kadınlar ayrıca, "Bu olağandışı dönemde kadına yönelik şiddetin belgelenmesi, tedbir kararı alınması ve dava açılması aşamalarının her birinde adli süreçlerin sağlıklı olarak işletilmesi önem taşımaktadır; mahkemelerin aile içi şiddetle ilgili dosyaları öncelikle görüşmesi konusunda düzenleme yapılmalıdır" talebini dile getirdi. "İKTİDARIN DERDİ TACİZCİLERİ, TECAVÜZCÜLERİ AKLAMA"

 İnfaz kanunu değişikliği sonrası, kadınlara ve çocuklara yönelik tehdidin boyutunun arttığı belirtilen açıklamada,AKP, MHP iktidarına ağır eleştiriler getirilerek şu görüşlere yer verildi; "Türkiye’de siyasal iktidar, olağandışı salgın yönetimi çerçevesinde erkek egemen ve gerici uygulamalarını, amaçlarını gündemden eksik etmeyerek, erkek egemen yasa yapımını bilfiil sürdürmekte ve cinsel şiddet faillerine kolluk yapmaktadır. Covid salgınında siyasal iktidarın derdi ve icraatı, cinsel istismar faillerini, tecavüzcüleri, tacizcileri aklama ve salıverme."

"İZOLASYON EVLERİNDE CİNSEL TACİZ VE TECAVÜZ ARTACAK"

İnfaz kanunu değişikliği kapsamında, 13 Nisan gecesi yapılan kadın katillerini, cinsel istismarcıları serbest bırakmaya dönük yasayı kabul edilemez bulan kadınlar, endişelerini "Bu yasa değişikliği ile beraber, 'cinsel saldırı', 'reşit olmayana cinsel saldırı', 'cinsel taciz' suçlarından süreli hapse mahkum olanlar, çoğunlukla suçun gerçekleştiği izolasyonda olduğumuz 'evlere' gönderiyorlar. Covid 19 salgını ile sözde mücadele ile, toplumda cinsel taciz, istismar ve tecavüzün daha da artmasına neden olacaktır" sözleriyle dile getirdi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.