Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çocuk parkına cami yapmak için ağaçları kestiler

Çocuk oyun alanı ve park olarak kamuya terk edilen arazi, cami yapılmak üzere bir derneğe tahsis edildi. Cami için 20 yyıllık 17 ağaç kesildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2013 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Çocuk parkına cami yapmak için ağaçları kestiler

Kuşadası’na bağlı Davutlar beldesinde Başkentliler sitesinin çocuk oyun alanı ve park olarak terk ettiği alanın bir derneğe tahsis edilerek  cami yapılması için 17 ağaç kesilmesine site sakinleri tepki gösterdi. Cami inşaatının yasalara aykırı yapıldığını öne süren site sakinleri, konuyu yargıya taşıdı. Türkiye Barolar Birliği  Çevre komisyonu üyesi ve site sakinlerinin avukatı Bülent Tokuçoğlu, söz konusu cami yapılmasını site sakinlerinin istemediğini, imar planında çocuk oyun alanı ve park olarak görülen arazinin imar planının değiştirilmesinin yasala uygun yapılmadığını savundu. Büyükşehir yasasına göre Davutlar Belediyesinin yaptığı imar değişikliğini Kuşadası belediyesinin onaylaması  gerektiğini söyledi.

            Ağaçların kesilmesini engellemek için Kaymakamlık, Davutlar ve Kuşadası belediyelerine yazıyla başvurduklarını, buna karşın ağaçları kesilmekten kurtaramadıklarını söyleyen Tokuçoğlu,Site sakinleri adına Cumhuriyet Savcılığına başvurdu. Başkentliler sitesi ile çevredeki diğer sitelerde oturan 543 evin çocuklarının 22 yıldan bu yana park olarak kullandıkları arazinin cami yapılmasını yasalara aykırı olduğunu savundu. Tokuçoğlu”Burası 22 yıldır kamu yararlı ve herkese açık bir şekilde kullanılıyordu. Davutlar belediyesi yeni büyükşehirlerle ilgili çıkan yasaya aykırı davranarak Kuşadası belediyesinin yetkisini gasp etmiştir. İmar yasasına aykırı hareket etmiştir.  Arazi site sakinlerinin terk amacına aykırı olarak cami yapılmak istenmektedir. Kamuya ait alanda keyfi şekilde ağaçlar kesilmiştir. Cumhuriyet Savcılığına başvurarak sorumlular hakkında Kamu malına zarar vermek, ağaç kesmek, imar yasasına aykırılık suçlamasıyla cezalandırılmalarını istedik” dedi.

            Davutlar’ın DP’li belediye başkanı Tuncay Uysal, arazinin cami yapılmak üzere derneğe tahsis edildiğini doğrulayarak “Söz konusu alana cami yapılması için yapılan başvuruyu dönemin Aydın valisi Kerem Al onayladı. Geçtiğimiz hafta inşaat ruhsatlarını alarak inşaata başlamak üzere harekete geçtiler. Dün bizden kesecekleri ağaçlar için kepçe istediler. Yardımcı olduk. İnşaat sahası içinde kalan ağaçlar kesildi” dedi.

            Çevredeki site sakinleri ise en az 20 yaşındaki ağaçların kesilmesine tepki gösterdi. Başkentliler Sitesi sakinlerinden Osman Duyar, “Bölgede iki cami var. Ezan sesi her yerden duyuluyor. Bu bölgede kimse cami istemiyor. Buna rağmen  parkta ısrar edilmesine anlam veremiyoruz. Avukatlarımızın yaptığı tüm girişimlere rağmen yıllardır gölgesinden yararlandığımız dev ağaçları kestiler.Ağaç katliamı yaptılar” diyerek tepki gösterdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.