Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiftçiden örnek davranış

Anavatanı Kuşadası olan Aydın Gaşağı bitkisinin tespit edildiği tarlanın sahibi, tarladaki çalışmadan vazgeçip bitkilerin korumaya alınmasına yardımcı oldu.

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2013 16:37
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Çiftçiden örnek davranış

Türü hızla yok olan, dünyada sadece  Kuşadası’nda üç bölgede tespit edilen Aydın Gaşağı (Centaurea mykalea) için doğa sevenler seferber oldu.  Anavatanı Kuşadası olan, ismini ise Samsun dağlarındaki antik Mykale kentinden alan bitki türünün  tespit edildiği son üç noktadan birisi daha yok olmaktan kurtarıldı. Doğa Dostlarının tesadüfen dozer çalışması gördükleri tarlaya müdahalesi sonuç verdi. Tarla sahibi İzzet Keser, tarlasının bu nadide bitkinin görüldüğü üç noktadan biri olduğunu öğrenince çalışmaları durdurdu.

            Kuşadası Belediyesinin katkısıyla geçtiğimiz yıl bir çalışma yapan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği  (EKODOSD) ile Pamukkale Üniversitesinden bilim adamları, Kuşadası’ndan toplanarak dünya bilim dünyasına tanıtılan Aydın Gaşağı’nın sadece üç alanda kaldığını tespit etmişti. Bu alanlardan biri olan Soğucak köyü kavşağındaki şahsa ait bir tarlanın içindeki böğürtlenlerin olduğu bölge oldu.Geçtiğimiz yıl sonlarında bu alanda meydana gelen yangının bu nadide bitkiyi bitirip bitirmediği merak konusu olurken, bu yıl tekrar ortaya çıktı. Doğa dostları bu gelişmeye sevinirken, bu gün tesadüfen yoldan geçen EKODOSD yöneticileri bu alanda dozerli çalışma yapıldığını gördü.

            Çalışmalara müdahale eden EKODSOD yöneticileri  dozerin çalışmasını durdurdu. Tarlaya çağrılan mal sahibi İzzet Keser, bu bitkinin dünyada sadece bu bölgede yetiştiğini, düzeltilen alanın son üç noktadan biri olduğunu öğrenince  “bunca yıldır buradayım, ama böyle bir şeyi ilk kez duyuyor ve görüyorum. Madem bu kadar kıymetli bir bitki, ne gerekiyorsa yapalım” dedi.

Aydın Gaşağı’nın çıktığı alanı şeritle kapatan EKODOSD yöneticileri buraya bir tanıtım panosunun dikileceğini söyledi. EKODOSD Başkanı Bahattin sürücü, “Artık parmakla sayılabilecek kadar azalan Aydın Gaşakları, dozerin tahribatından bir tesadüf sonucunda tamamen yok olmaktan kurtuldu. Bitki yönüyle çok zengin doğal kaynak değerlerine sahibiz. Ancak bu değerlerin korunması yönünde bir çalışmanın olmadığını da görüyoruz. Aydın Gaşağı’nın çıktığı alanların korunma altına alınması için geçtiğimiz yıl ilgili kurumlara gerekli yazılar göndermiştik. Ancak bu değerlerin korunması bugün olduğu gibi tesadüflere bağlı kalmaktadır. Henüz keşfedilmeyen neleri kaybettiğimizin farkında bile değiliz. Hiç olmazsa tespit edilenleri korumamız gerekli. Kuşadası’nın tanıtımına katkı yapabilecek endemik Aydın Gaşağı’na, tüm Kuşadalıların sahip çıkması gerekir. Arazi sahibinin ’Bilmiyordum’ sözünden yola çıkarak, bilinçlendirme ve bilgilendirmenin ne kadar önemli olduğu da anlaşılmış oldu.İzzet Keser’in gösterdiği sağduyuya teşekkür ediyoruz” dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.