Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP li beş üye emrivakiye boyun eğmedi

Altungün, yıllar öncesinden onu partinin çeşitli kademelerine taşıyan, onunla kader birliği edenleri işi bittiğinde nasıl tek tek defterinden sildiyse, şimdi aynı şeyi ekibindeki meclis üyeleri için uyguluyor.

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2010 22:10
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
CHP li beş üye emrivakiye boyun eğmedi

 

     Kuşadası Belediye Meclisi bugün olağan toplantısını yaptı. Belediyenin 2011 bütçesi, imar değişiklikleri, limandaki işyerlerinin yıkımı hakkında bilgilendirme gibi konuların ele alındığı toplantıda CHP Meclis grubunun bazı üyeleri ile başkan Esat Altungün’ün yollarının ayrıldığı ortaya çıktı.Mülkiyeti belediyeye ait eski Fransız Tatil Köyü ile Sea Light otel arasında kalan 36 bin metrekarelik alan bugün aniden belediye meclisinin gündemine geldi. Belediyenin onca arazisi varken bu arazinin özellikle seçilmiş olması kuşkuyla karşılandı. Geçmiş belediye yönetimleri zamanında da birkaç kez gündeme gelen arazinin  yasal zemin hazırlandıktan sonra başkana yakın bir turizmciye ihale edileceği salonda konuşulmaya başlandı. DSP Grubu adına Yusuf Güneş imar değişikliğinin yasal sakıncalarını,hukuki boyutuna dikkat çekti. Ömer Günel, bu değişiklikten önce kent ve turizm adına yapılması gerekenlere öncelik verilmesini, yatırımcı turizmcilere belediyenin kolaylık sağlaması, harçları indirmesi, bürokrasiyi azaltması gerektiğini söyledi. İfade edilenlerin hiç biri başkan Altungün’ü kararından vazgeçirmedi. Onun dediği dedikti ve o ne derse o olacaktı.

CHP’li meclis üyelerinin rahatsızlıkları her hallerinden belliydi. Sıkıntılıydılar. İstemeye, istemeye oy kullandıkları her hallerinden belliydi. İçlerinin rahat olmadığı da…Başkanın söz konusu araziyi kimseye peşkeş çekmeyeceğini, kamu ihale yasasına göre ihaleye çıkaracağını söylemesi de hiçbir şey değiştirmedi, kuşkuları gidermedi.  Üzerinde tahdit ve haciz kararı bulunan arazinin turizm imarına çevrilmesi oylanırken beş CHP’li meclis üyesi; Ömer Günel, Oğuz Başöz, Yaşar Kotan, Faruk Konuk, Ahmet Gökalp ile DSP Grubu vicdanlarının sesin dinleyip çekimser kalmayı tercih etti. Turistik bir tesise karşı çıktılar yaftasını yememek için “Ret” yerine çekimser oy kullandı.

Şeffaflık sloganıyla iktidara gelenlerin, şifreli kapısı olan ihale odaları oluşturması; Yönetim anlayışlarında “Ben yaptım oldu” zihniyetini hakim kılması; Meclis üyeleri dahil kimsenin görüşlerinin başkanın görüşleri kadar değer taşımaması; Belediyeyi müdür kadrosundaki bir danışmanın yönetiyor görünmesi ve daha onlarca olumsuzluğun ciddi sıkıntı yaratmasının yanında başkanın meclis üyelerine emrivaki yaptığı ortaya çıktı.

Bu sıkıntıların biteceğini, mecliste ve Kuşadası belediyesi yönetiminde birlik beraberlik duygularının hakim olacağını sakın kimse beklemesin. Esat Altungün, uzun yıllar mücadelesini verdiği belediye başkanlığı koltuğuna hasbel kader oturdu. Siyasi ustalarından öğrendiklerini harfiyen uygularken, kişiliğinden kaynaklanan hırslarını ve zaaflarını da  ihmal etmedi, etmiyor. Vefa duygusu olmayan, tek adamlığı benimseyen bir tavrı benimsiyor. Yıllar öncesinden onu partinin çeşitli kademelerine taşıyan, onunla kader birliği edenleri işi bittiğinde nasıl tek tek defterinden sildiyse, şimdi aynı şeyi ekibindeki meclis üyeleri için uyguluyor.  Onun için bu günkü tablo bir anlamda geç bile kalmış bir tablo.

Şimdi o çekimser oyları veren meclis üyelerine önemli bir görev düşüyor. 36 Dönümlük arazi başta olmak üzere Kuşadası’nın  her karışına sahip çıkmak. Sahipsiz olmadığını göstermektir. Her türlü saldırı ve çamur atmalara rağmen kişisel hırsların, keyfi uygulamaların bu kentin geleceğini karartmasına izin vermemektir. Özellikle CHP’li beş üye  birlikte çalıştıkları süre içinde Altungün’ün yönetim anlayışı, kente ve insanlara bakış açısını çok iyi tahlil etme olanağı buldu. Bu kent ve insanları için tehlikenin boyutunu en iyi onlar biliyor. Nasıl seçilmesine katkı sağladılarsa, kentin kurtulması içinde katkıda bulunmalıdırlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.