Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cennet Milli Park’ı yok edecek riske karşı ayaklandılar

Demokratik kitle örgütleri, mesleki örgütlenmeler, çevreciler, doğa dostları ile muhtarlar, Batı Anadolu’da gerek bitki çeşitliliği gerekse yaban hayatının son sığınağı durumunda bulunan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda mangal izni ve saat 24.00’a kadar yeme içme mekanlarında hizmete devam edilmesine karşı çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2022 15:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Cennet Milli Park’ı yok edecek riske karşı ayaklandılar

Kuşadası'nda uluslar arası bir çok sözleşme ile koruma altında bulunan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’ndaki geçtiğimiz yıl ihale edilen büfe ve restoran işletmelerinde vatandaşların kendi getirdikleri mangalı yakabilmeleri için kontrollü bir mangal hizmetinin sunulması ile saat 24.00’a kadar hizmet vermesinin planlanması tepkiye neden oldu.  Bir araya gelen bir çok örgütlenme, dernek, kooperatif, meslek odası, muhtarlar ve vatandaşların ortak açıklamasında geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınlarını hatırlatıldı, Milli Park’ta 20 yılı aşkın süredir uygulanan ateş yakma yasağı parkın değerli ekosisteminin korunduğuna dikkat çekildi. Milli Park ziyaret saatleri 08.00 ile 18.30 arası belirlenmişken akşam yemeklerini park içerisinde yemek isteyen vatandaşlara saat 24.00’e kadar yemek hizmetinin verilmesinin yaban hayatı olumsuz etkileyeceği vurgulandı.

RİSK YARATACAK FAALİYETLERE KESİNLİKLE İZİN VERİLMEMELİ

Milli Park’ın kurallarla yönetilen önemli hassasiyetleri olan bir yer olması nedeniyle risk yaratacak faaliyetlere kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini belirtilen ortak açıklamada, “Milli Parkta gece yaşamında birçok yaban hayvanının etkileşimde ve hareket halinde bulunduğu bilinmektedir. Ziyaretçi saatleri bittikten sonra yaban hayatı canlandığından, bahse konu olan alanlarda araç gürültüsü, ışık vb. faaliyetlerden kaçınılması gerekir” denilerek gelen ziyaretçilere doğal ve kültürel kaynak değerlerini en iyi şekilde tanıtmak, göstermek ve sürdürebilirliğinin sağlanması için korunmasını teşvik etme yerine yapılması düşünülen gece uygulaması ve mangal servisi eleştirildi.

BİTKİ VE İNSAN KAÇAKÇILIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Yanan ormanlık alanlarda ekosistemin tekrar canlanmasını bu günkü neslin görmeyeceğine yer verilen açıklamada; “Gündüz bile ziyaretçilerin kontrolünde zorluk çekilirken, gece Milli Park içine giren kişilerin ne yapacağı, nasıl bir tehdit oluşturacakları, araç gürültüsü, ışık vb. eylemlerle yaban hayatına rahatsızlık verecekleri, karanlıktan istifade ederek bitki ve insan kaçakçılığı yapıp-yapmayacakları ve en önemlisi de ihmal sonucu ya da kötü niyetli kişiler tarafından kasıtlı olarak çıkarılabilecek yangının nasıl büyük felaketlere yol açacağı mutlaka düşünülmelidir. Hem mangal hem de gece 24.00’a kadar yapılacak yemek hizmetlerinden, belirttiğimiz tehditler nedeniyle bu ve buna benzer uygulamalardan kesinlikle vazgeçilmelidir. Yapılması düşünülen uygulamaların aksine, doğal alanın tanıtımı, çevrenin kirletilmemesi ve yangın riskine karşı ziyaretçilere yönelik bilgilendirme faaliyetleri yapılmalı” denilerek, yYangın tehdidine karşı ilk müdahaleyi yapabilecek bir yangın helikopterinin Milli Parkta hazır bulundurulması olası yangınların büyümesini önleyeceği belirtildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.