Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bu korteje engel yok

Kuşadası Engellilerinin bando eşliğinde yaptığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Kimi koltuk değneği, kimi tekerlekli sandalyesi,  kimi ise yakınlarının yardımı ile büyük bir gururla yürüyerek “Engele engel ol” mesajı verdi.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2016 12:29
Haber Güncellenme Tarihi: 03.12.2016 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Bu korteje engel yok

         Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen “Engele engel ol” yürüyüşünde, engelliler kendi mesajlarını verdi. Kuşadası Belediye bandosu eşliğinde İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanından başlayan ve Atatürk bulvarı izlenerek, Atatürk anıtında sona eren yürüyüşe engelliler, aileleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Kortejin en önünde tekerlekli sandalyeleri, koltuk değnekleri ve ailelerinin yardımı ile engelliler yürüdü. Onları ellerinde Engelliler günü ve Engellilerin sorunlarına dikkat çeken dövizler taşıyan vatandaşlar ve Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri izledi.Atatürk anıtında son bulan yürüyüş sonrası, dernek başkanı Canan Güler ile iki engelli, anıta çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu ve istiklal marşından sonra, bir konuşma yapan Kuşadası Engellileri Koruma Derneği Canan Güler, bu yıl “Engele Engel Ol” sloganını belirlediklerini söyledi. Güler konuşmasında “Bu yılki sloganımız ‘Engele engel ol’. Yılın her günü sorunlarımızı tartışıyor, bizzat yaşayarak, engellerle yaşamı paylaşarak, haklarımızı, yapılması gerekenleri, isteklerimizi gerekli yerlere sunuyoruz. Bizde insanız, biz de varız diye haykırıyoruz. Sokağa çıktığımız andan başlayarak, yaşamımızı sürdürebilmek adına, engelliler ve engelli ailelerin sorunları hepimizce bilinmektedir. Biz Kuşadası Engellileri Koruma Derneği olarak yıl boyunca, tüm Kuşadası ile birlikte engele engel oluyoruz. 1994 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir kararla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ilan edilmişti. Bizler bu özel günü özel yapmaya, çocuklarımıza özel yaşatmaya çalışıyoruz. 1995 yılından bu yana her 3 Aralık’ta umutlu olduk, geleceğe umutla baktık. Her 3 Aralık’ta bir sloganla yola çıktık. 2009 yılında Kuşadası’nın gönül projesi Engelliler Köyü’nü açtık. Kuşadalılardan destek alarak köyümüzü geliştirdik. Gönüllü ordusu oluştu adeta. Engelleri aşarak bir şeyler yapmaya çalıştık. En büyük engel sevgisizliktir. Engelleri aşarak yaptığımız ve bir sevgi seli oluşturduğumuz Erdoğan Öven Engelliler Köyü sonsuza dek yaşatılmalıdır ve yaşatılacaktır. Köyümüzü yaşatmak için engel yoktur. Engellere engel olalım”dedi.

                Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın da katıldığı etkinlikler Engellilerin hep beraber zeybek oynaması ve onuncu yıl marşını söylemesi ile sona erdi .

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.