https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-8310563568083669
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BİR YIL UYUDULAR

Yaz boyunca bol bol konser, kokteyl düzenleyen belediye, bir yıl önce kaymaya başlayan yolda önlem almaya fırsat bulamadı.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2011 19:29
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
BİR YIL UYUDULAR

          Geçtiğimiz yıl iki bloğu heyelanla kayan Tuntaş Marina  sitesinin önündeki yolda Üniversitenin uyarısı ve site sakinlerinin defalarca başvurusuna rağmen  geçen bir yıllık sürede  hiçbir önlem alınmadığı için yine büyük yarıklar oluştu. Site içindeki blokların önüne çakılan dev kazıklarla binalar güçlendirilirken, yol kaderine terk edildi.

Geçtiğimiz yıl yaşanan heyelanlar ile Türkiye’nin gündemine giren Tuntaş Marina Sitesi yolunda aradan geçen bir yıla rağmen hiçbir önlem alınmaması nedeniyle aynı şekilde toprak kayması yaşanıyor. Üç gün önce Işıkkent sitesinde önlem olarak 25 evin boşaltılmasından sonra Tuntaş Marina Sitesi önündeki yoldaki yarılmalar ürkütücü boyuta ulaştı. Uzmanların raporlarla uyarması ve site sakinlerinin defalarca başvurusuna rağmen  geçen bir yıllık sürede  hiçbir önlem alınmadığı için yine büyük yarıklar oluştu. Yolda başlayan toprak kayması bu kez Kitaş sitesi sakinlerini tedirgin etti. Geçtiğimiz yıl yapılan başvuruya belediye başkanı Esat Altungün imzasıyla “Söz konusu yolun temel yapısının hazırlanmasına başlanmıştır” yanıtı alan Tuntaş Marina Sitesi Başkanı Mehmet Karabacak’ın site sakinleri adına  önceki gün Belediye Başkanlığına verdiği dilekçede “Sitemizin önündeki yol 23.02.2011 tarihinde yağan yağmurlarla toprak kayması sonucu göçmüştür. Site halkı olarak korkumuz bu yağmurların devamı ve şu günlerde sık sık olan yer sarsıntılarının tetiklemesi ile 08.02.2010 tarihinde yaşanan büyük çaplı toprak kaymasının daha ciddi boyutta yaşanarak mal ve can kaybına neden olacağından endişeliyiz.         Bu konu ile ilgili olarak Dokuz Eylül Üniversitesinin 15.06.2010 tarihinde Belediyenize verdiği 8367 numaralı raporunda imar yolunda ve çelik sitesi ile arasında olan şevde yapılması gerekenler açıkça belirtilmiştir. Bu rapora göre imar yolunun asfalt veya beton tarzı geçirimsiz bir madde ile kaplanması ve şevde verevine drenaj hendeklerinin oluşturulması gerektiği açık şekilde belirtilmiş olmasına rağmen bunların ne kadar yapıldığı ya da yapılmadığını bir kez daha gözden geçirilmesini ve bu kaymanın oluşmasının sorumlularının ortaya çıkartılarak sorumlular hakkında gerekli işlemleri yapmanızı arz ederiz. Göçme olan bu yolun yağmurlardan önce asfaltlanması gerektiği konusunda Belediyenize defalarca yazı yazmamıza ve hatta Belediyenizin de bizlere verdiği cevap dilekçesinde ivedilikle yolun yapılacağı bildirilmesine rağmen yapılmamıştır. Bu konunun çok acil çözülmesi gerekmektedir”denildi.

 Geçen yıl Şubat ayı sonlarında yağan yağmurlarla birlikte Tuntaş Marina Sitesinde iki blok kaymış ciddi hasar meydana gelmişti. Site önündeki yol ise  bitişikteki  Kitaş sitesine doğru kaymıştı. Yetkililerin talebi üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümü Uyulamaları Jeoloji uzmanı Prof.Dr. Necdet Türk ve ekibi Kuşadası’na gelerek kapsamlı bir rapor hazırladı. Site sakinleri rapor doğrultusunda kendi olanaklarıyla iki bloğun güçlendirilmesi için evlerin önüne dev kazıklar çakarken, site önündeki yol ise kaderine terk edildi. Prof.Dr.Necdet Türk’ün geçtiğimiz yıl Haziran ayında yolla ilgili alınması gereken önlemleri beş maddede sıraladığı rapora rağmen yolun kaymasına Tuntaş Marina ve Kitaş Çelik site sakinleri büyük tepki gösterdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.