Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bekaroğlu, “Türkiye’de siyaset kimlik üzerinde yürütülüyor”

Kuşadası, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve parti meclis üyesi Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu ile Fotoğraf sanatçısı Yusuf Aslan’ın katılımıyla Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel sahnesinde Ortadoğu ve Savaş adlı panelde buluştu.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2014 17:43
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Bekaroğlu, “Türkiye’de siyaset kimlik üzerinde yürütülüyor”
Kuşadası Belediyesi Kültür Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen panelde konuşan Bekaroğlu, Türkiye’de siyasetin yıllardır kimlikler üzerinde yürütüldüğünü söyledi. Aralarında Kuşadası Belediye Başkan yardımcıları Ayşe Şerifoğlu ve Haydar Büyükdağ’ın yanı sıra Belediye meclis üyeleri, CHP İlçe Başkanı Soner Kaplan, CHP ilçe yöneticileri ve çok sayıda STK temsilcisi ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Panel, Fotoğraf sanatçısı Yusuf aslanın Suriye’deki iç savaşı anlatan fotoğraflarından oluşan sunumuyla başladı. Sunum sonrası Bekaroğlu, “Büyük Ortadoğu projesi, sadece Ortadoğu topraklarını ve kaynaklarını yönetmeyi amaçlamaz, projenin içerisinde orada yaşayan halkları yönetmeninde çabasını içinde barındırır. Bu projeyi bir anda hayata geçirmek elbette mümkün değildi. Bunun için bir çok yöntem denendi, en son yöntem ise savaştı. Son dönemde Tunus’ta Arap baharı adıyla başlayan, yüz yıllarca zulüm görmüş Arap halklarının haklı direnişi bugün Suriye’de maniple edilerek 250 bin kişinin yaşamını yitirdiği kimlik ve mezhep savaşına dönüştü. Eski Suriye’yi çok iyi tanıyan biriyim. Eski Suriye’de Otoriter bir yapı olsa da insanların günlük yaşamlarına kat'iyen karışılmıyordu. Ve o topraklarda insanlar hiçbir sorun olmadan huzur içerisinde yaşayabiliyorlardı. Bundan 10 sene evvel Şam sokaklarında dolaşsaydınız, bugün bu savaşın yaşanacağına ihtimal dahi vermezdiniz. Fakat en acı hali ile savaşı o sokaklarda görüyoruz. Bugün Suriye topraklarında yaşanan savaş Emperyalist Büyük Ortadoğu projesinin en büyük ayağıydı ve işleri tıkır tıkır ilerliyor. Savaşın ne kadar acımasız olduğunu hemen yanımızdaki Kobani’de göre biliyoruz. Şimdi biraz Türkiye’den bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz Türkiye’de uzun yıllardır siyaset kimlik üzerinde yürüyor ve bugün o yöntemin dibe vurmuş şeklini hala görebiliyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde Erdoğan’ın bu yöntemi kullandığı gördük. Erdoğan Kürt vatandaşlara hitaben dedi ki, ‘bu Demirtaş Zaza’dır Zaza’. Uzun yıllar insanları Türk, Kürt diye ayırdılar, Alevi, Sünni diye ayırdılar, yetmedi. Şimdi de Kürt, Zaza diye ayırıyorlar. Kimlik siyasetinin ne kadar çürüdüğü apaçık ortada. Ben Cumhuriyet Halk Partisinin bu yöntemi tamamen bitireceğine inanıyorum çünkü CHP sosyal demokrat bir partidir ve sosyal demokraside kimlik siyaseti yapılmaz” dedi.

Program konuşmanın ardından Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Büyükdağ ve Belediye Meclisi üyesi Nail Özazman’ın katılımcılara çiçek vermesiyle son buldu.   
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.