Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bağlıkaya,"Turizmin normale dönmesi sadece bize bağlı değil"

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, corona virüsü salgınından en fazla etkilenen sektörün turizm olduğunu söyledi. Turizm Bakanlığını oteller ve seyahat acentelerine krediler ve otellere sertifikasyon üzerinden eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2020 16:41
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Bağlıkaya,"Turizmin normale dönmesi sadece bize bağlı değil"

Yaşanan corona virüsü sürecinden en fazla etkilenen sektörün turizm olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sosyal medya platformunda katıldığı canlı yayında gelişmeleri değerlendirdi. Mayıs ayı sonunda iç turizmin hareketlenmesini, ardından kaynak ülkelerden turist almaya başlamayı umduklarını söyledi. Turizmin başlaması için sadece ülkemizin normale dönmesinin yeterli olmadığını söyleyen Bağlıkaya, "Bize turist gönderen kaynak ülkelerin kararı da önemli.O ülkelerin vatandaşlarına yönelik kısıtlamaları var. İspanya 31 Aralığa kadar yurt dışı seyahatlerini bu günden yasakladı. Rusya'dan ümitliyiz, ama Rusya devlet başkanı yarın 'ben yurt dışı seyahatleri yasakladım' derse bizim yapacağımız bir şey yok.Turizmin normale dönmesi sadece bize bağlı değil" şeklinde konuştu.

AB ÜLKELERİ ÖNCE KENDİ GEMİLERİNİ KURTARACAK

Yunan adalarıyla ilgili çok ciddi propaganda başlatıldığına dikkat çeken Bağlıkaya, adalarda hiç virüse rastlanmadığı  haberleriyle Yunan adalarını öne çıkartacak bir algı yönetildiğini belirtti. Bağlıkaya,"AB ülkeleri turizm başladığında önce kendi gemilerini kurtaracaklar. Seyahatti önce kendi ekonomileri içindeki ülkelere açacaklar. Endişem o ki, bizim ülkemize yönelik seyahat yasakları diğer ülkelerden sonra kalkacak" değerlendirmesini yaptı.

BANKA İLE ACENTE ARASINDA BAKANLIK BARİYERİ

Turizm sektörüne yönelik destek programı çerçevesinde seyahat acentelerine 50 bin liralık teşvik çıktığını, ancak bakanlığın tavrı nedeniyle hiç bir acentenin bu krediden yararlanamadığını söyleyen TÜRSAB Başkanı, "Bu rakam Anadolu'da ki bir çok acente için can suyu olabilir. Ama onun içinde bir bakanlık prosedürü var. Bakanlık her şey bana sorulsun. Talepleri bana gönderin ben bakacağım diyor. Böyle zamanlarda işlemleri kolaylaştıran bir birtakım prosedürler gerekirken, zorlaştırılmış durumda.Banka ile acente arasına bir bakanlık bariyeri konuldu. Bu güne kadar bu krediden yararlanan seyahat acentesi yok"dedi.

KİMSE BAKANLIĞA KONTRATINI VERMEZ

Ön ödeme alan, fakat iptallerden dolayı ön ödemeyi ödeyemeyen acente ve konaklama tesislerine kredi desteğiyle ilgili yine bakanlık engeli olduğunu söyleyen Bağlıkaya, "Bakanlık diyor ki, ön ödeme kontratını, cari hesaplarınızı gönderin, gerçekten ön ödeme yapıldığını göreyim. Hiç kimse kontratını bakanlığa vermez. Özellikle başında meslektaşımız birisi varsa.Siyasi birisi olsa kimsenin aklına bir şey gelmez. Ama şu anda bu işi yapan, bir şekilde  piyasayı domine eden bir şirketin sahibine bütün oteller kontratını, fiyatlarını ödeme koşullarını gönderecek ondan sonra kredi alıp alamayacağına karar verilecek. Mümkün değil" diyerek sektörde kimsenin bu engelleri aşıp kredi almadığını vurguladı.

SERTİFİKASYON YERİNE DENETİMİ SIKLAŞTIRIN

Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un "Turizmde, sertifikasyon süreci üzerinde çalışıyoruz" sözlerini de değerlendiren Firuz Bağlıkaya  "Nasıl bir sertifikasyon yapılacak. Nasıl kalıcı bir güven ortamı yaratılacak. Böyle bir durumda sertifikalı otellerin dışındaki otellere kimse gelmez, bu otellere gelenleri  kimse sigorta yapmaz. Otellerimizin hepsi zaten bakanlık belgeli, sertifikası zaten var. Hepsinin hijyen olarak yüzde yüz denetlenmesi lazım. Sertifikadan daha çok sıkı denetim yapılıp tüm tesislerin aynı hijyen standardına getirilmesini sağlayıp, uygun olmayanı kapatmak gerekir. Önümüzdeki dönemde bu işi çok sıkı yapan, tüketiciyi tatmin eden, hijyen konusunda ciddi çalışan ülkeler turizmde çok hızlı yol alacaktır" uyarısı yaptı.  

Corona virüsü sonrası 5 yıldızlı, bin iki bin odalı oteller ilk etapta tercih edilen oteller olmayacak. İnsanlar daha sakin yerleri tercih edecekler. Yabacı da yerli de buraları tercih edecek. Apart tarzı 4 yıldızlı herhangi bir klasa uymayan binlerce az yataklı otel var. Bunları kapsayacak yeni bir yönetmelik hazırlanması, bir standarda kavuşturulmasıyla ilgili bir çalışma derhal gündeme alınmalı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.