Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Azap gölünde balık ölümleri başladı

Doğal olanın, doğanın kar zarar analizini yapamazsınız. Kar zarar analizi ekonomide yararlıdır; fakat dünyamızı korumaz.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2011 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Azap gölünde balık ölümleri başladı

 

Aydın’ın  en önemli üç sulak alanından biri olan Azap glünde Azap bitmiyor. Her yıl kirlilik nedeniyle yaşanan toplu balık ölümleri bu yıl erken başladı. Uzmanların ve çevrecilerin uyarılarını dikkate almayan ve hiçbir girişimde bulunmayan yetkililer gölün yok olmasını izliyor. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (Ekodosd) bu yıl bir kez daha Dünya Çevre gününe toplu balık ölümleriyle girilen Azap gölüne dikkatleri çekti.

            Sıcakların başlamasıyla birlikte, Azap Gölü’nü Büyük Menderes’ten besleyen kanalda, toplu balık ölümleri  başladı. Dünya Çevre Günü öncesi gölde inceleme yapan Ekodosd uzmanları şimdiden başlayan balık ölümlerinin, önlem alınmaması halinde sıcaklıkların arttığı Temmuz-Ağustos aylarında çevre felaketine yol acacağını duyurdu. Ekodosd  Bilim danışmanı SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici ile dernek yöneticilerinin Azap gölünde yaptıkları çalışmalar sonunda Aydın valiliği ve DSİ’ye bir yazı göndererek acil olarak göle temiz su girişinin sağlanmasını istedi.

            Ekodosd Başkanı Bahattin Sürücü yaptığı açıklamada Aydın ilinin en önemli üç sulak alanından biri olan Azap gölünde yaşanabilecek bir çevre felaketinin sadece göldeki canlıların değil, çevrede yaşayan insanlarında sağlığını tehdit edeceğini söyledi. Sürücü “Erken başlayan balık ölümleri, Azap Gölü’nde yoğun sıcakların yaşanacağı Temmuz ve Ağustos aylarında bir çevre felaketinin yaşanacağının sinyallerini şimdiden vermektedir. Geçen yıl yaşanan çevre felaketinde sırasıyla küçük balıklar, büyük balıklar, yılanlar ve sonunda bunları yiyen kuşlarda ölümler görülmüştü. Bu yıl erken başlayan ölümler, sıcakların artışıyla birlikte Azap Gölü’ndeki canlı hayat için endişe vermektedir.Azap Gölü Aydın bölgesindeki en önemli 3. Sulak alandır. Gölde acilen bir iyileştirme yapılması için, savak sisteminin kurularak göle temiz su girişinin yapılması, gölde dip sedimentinin uzaklaştırılması ve dip temizliğinin giderilmesi gerekmektedir. Bunlar yapılmadığı sürece, gölde her yıl meydana gelen bu sorunların giderilmesi mümkün olmayacaktır.Bugün sadece göldeki canlılara zarar veren kirlilik, eğer gerekli önlemler alınmaz ise bölgede yaşayan insanların sağlığını da tehdit etmeye başlayacaktır.Azap Gölü kıyısında yaşayan yaşlıların “biz bu gölün suyuyla çay yapar içerdik” günlerinden, su içmeyi bırakın içindeki canlıların bile oksijensizlikten kendilerini dışarı attıkları günlere geldik.Eğer hemen acil önlem alınmazsa; yaşlıların anlattıkları bu güzel hikayeler anılarda kalacak, onların torunlarına da çevre kirliliğiyle boğuşan ve canlıların toplu olarak öldüğü adı gibi “Azap” çeken bir göl kalacak.Sulak alanlarımıza herkesin sahip çıkması, çocukların geleceğine sahip çıkılması demektir. Büyük Menderes Nehri üzerine yapılan Çine ve İkizdere barajlarından can sularının mutlaka verilmesi ve nehirlerin kurutulmaması gerekir”dedi.

            Ekodosd  Bilim danışmanı SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici’de “ “Doğal olanın, doğanın kar zarar analizini yapamazsınız. Kar zarar analizi ekonomide yararlıdır; fakat dünyamızı korumaz. Çünkü temiz içme suyu, temiz hava ve toprak doğanın koruyuculuğu ve güzelliği, yaban hayatı ve canlıları, yaşama süreçleri gibi temel koşullar ve olmazsa olmazlar, doğanın yaşamasının temel ilkeleridir ve bunlar Para ile ölçülmez.  Azap Gölü’ndeki su analiz sonuçları; gölün aşırı oranda ötröfik düzeyde olduğunu kanıtlamaktadır. Gölde alınabilecek en önemli önlemlerden biri suyun sirkülasyonun artırılması olmalıdır. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise ısınan hava sıcaklarıyla birlikte Temmuz ve Ağustos aylarında geçen yıllardaki sorunlarla tekrar karşılaşabilecektir“dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.