Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aydın Vücudu Yanan Vatandaşı Bir de İlgisizlik Yaktı

Kuşadası nda üzerine semaver devrilen Rafet Kasar (58) adlı vatandaş, gittiği dört ayrı hastane tarafından evine gönderildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2011 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde üzerine semaver devrilen Rafet Kasar (58) adlı vatandaş, gittiği dört ayrı hastane tarafından evine gönderildi. Durumu ağırlaştıktan yaklaşık bir hafta sonra İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırılan talihsiz adamın kızı Serap Kasar, isyan ederek, "Yaşadıklarımız kötü bir şaka gibi. İnsan yaşamı bu kadar hafife alınıyor" dedi.

Kuşadası'nda 1 Ağustos Pazartesi akşamı çocuklarının çalıştırdığı börekçi dükkanında üzerine semaver devrilerek vücudunun büyük bölümü yanan 58 yaşındaki Rafet Kasar'ı bir de ilgisizlik yaktı. Götürüldüğü hastanelerde sadece pansumanı yapılıp geri gönderilen Kasar'ın durumu bir hafta sonra ağırlaştı. Sonunda çareyi İzmir'de arayan aile Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Kasar burada yapılan muayanesinin ardından yatırılarak tedavi altına alındı.

ÖNCE KUŞADASI

Kaynar suyun dökülmesinden sonra babalarını hemen duşa soktuklarını ve ambulans çağırdıklarını belirten Serap Kasar (32), gelen ambulans görevlilerinin "Bu ikinci derece yanık. Bunun için yapacağımız hiçbir şey yok" diyerek hastayı almadan döndüklerini öne sürdü. Kendi olanaklarıyla Kuşadası Devlet Hastanesi'ne götürdükleri babalarına burada da sadece pansuman yapıldığını belirten Kasar, "Ambulansın almadığı babamı kendi olanaklarımızla Kuşadası Devlet Hastanesi'ne götürdük. 'Orada da çok önemli bir durum yok' diyerek pansuman yapıp eve gönderdiler. Yaralar biraz daha kötüleşmeye başlayınca hemen Kuşadası Özel Hastanesi'ne pansumana götürdük. Orada da 'Çok önemli bir yanık değil. Her gün ılık su ile duş al' diyerek pansuman yapıp tekrar eve yolladılar. Bu arada daha da kötü hal alınca tekrar Kuşadası Özel Hastanesi'ne götürdük. Yine, 'evde pansuman yapın' dediler. Sonradan öğrendik ki yanık üniteleri olmadığı için böyle davranmışlar" dedi.

SONRA Aydın

Aradan beş gün geçtikten sonra bile babasının iyileşeceğine kötüleştiğini kaydeden Serap Kasar, "Bu kez Aydın Devlet Hastanesi'ne götürdük orada enfeksiyon kapmış olduğunu söylediler. Yaraların üzerinde biriken ölü derileri kazıyıp temizledikten sonra pansuman yaptılar. Bir gün sonra yine Aydın Devlet Hastanesi'ne cerraha görünmek üzere gittik ve yaraların iyileşmeye başladığını söylediler. Gün geçtikçe babam daha da fenalaşıp ateşi 40'a çıkınca yine Kuşadası Devlet Hastanesi'ne götürdük. Bu kez yaraları bir cerrahın görmesi gerektiği söylediler. muayeneden sonra 'yanık ünitesi var' diyerek Aydın Devlet Hastanesi'ne gönderdiler. Çaresizce oraya gittik. Burdada yanık ünitesi olmadığı belirtilerek bizi Adnan Menderes Üniversitesi hastanesine gönderdiler. Ama maalesef burada da yanık ünitesi yokmuş" dedi.

SIRA İzmir'DE

Kasar, ne yapacaklarını düşünürken internetten yanık ünitesi olan hastaneleri araştırmaya başladıklarını belirtti. Telefonla ulaştıkları İzmir'deki hastanelerin hepsinden olumsuz yanıt aldıklarını kaydeden Kasar, "Aydın dönüşü babam fenalaşınca, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdük. Burada babamı görür görmez derhal yatırdılar. Şu anda ateşi ve şekeri yüksek. Bunlar düzene konulduktan sonra yanık tedavisine başlanacak. Bu yaşadıklarımız kötü bir şaka gibi. İnsan yaşamı bu kadar hafife alınıyor. İlk gün Kuşadası'ndaki hastaneler bizi yanık ünitesi olan bir hastaneye yönlendirseydi belki şu anda yanıklar iyileşiyor olacaktı. Tam tersine şimdi yanıklar büyük yaralara dönüştü" dedi.

İKİNCİ DERECE YANIK

Kuşadası Devlet Hastanesi yetkilileri ise izledikleri yöntemin doğru bir olduğunu belirterek, "Hasta bize getirildiğinde ikinci derece yanık teşhisi konulmuş. Bu tür hastaları yatırmamız söz konusu değil. Pansumanı yapılmış. Bir de o gün düştüğü için ortopedi uzmanı çağrılarak muayenesi yapılmış. Bizim daha fazla yapacağımız bir şey yok" dediler.

ÇOK ACI ÇEKTİM, BURADA ŞİFA BULDUM

İzmir Eğitim Hastanesi Birinci Cerrahi Servisi'nde tedavisine devam edilen Rafet Kasar ise, "Bir anda semaver üzerime devrildi. Beş günde dört hastaneye gittim. Her defasında pansuman yapıp gönderdiler. Çok ağrılar ve acılar çektim. Ancak şifayı bu hastanede buldum" dedi. Kasar'ın doktoru Selamet Gündüz ise, hayati tehlikesi bulunmadığını, sağlık durumunun iyi olduğunu ancak yanık nedeniyle eski durumuna kavuşmasının uzun sürebileceğini açıkladı. Başhekim Yardımcısı Adıgüzel Demirel de, hastanelerindeki yanık tedavi merkezinin daha ağır yanıkları bulunan hastalar için kullanıldığını, diğer sağlık merkezlerinin Kasar ve benzer durumlardakiler için imkanlarını yerinde kullanabileceğini dile getirdi. Demirel, daha ağır yanıkları bulunan hastaların gönderilmesi durumunda merkezin daha verimli kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.