Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aydın Büyükşehir Belediyesi yüzlerce işçiyi zorunlu ücretsiz izne gönderdi

CHP’li Büyükşehir Belediyesinin iştiraki şirketlerde çalışan yüzlerce işçinin zorunlu ücretsiz izne gönderilmesi Aydın’ın gündemine oturdu. Belediye yöneticileri sayıyı açıklamazken, sosyal medya da 400 işçiden söz edildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.08.2020 18:04
Haber Güncellenme Tarihi: 11.08.2020 18:08
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Aydın Büyükşehir Belediyesi yüzlerce işçiyi zorunlu ücretsiz izne gönderdi

Aydın Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki AYPAŞ, AYBEL, HALK EGE ET, İMAR AŞ. şirketlerinde çalışan yüzlerce işçinin ücretsiz zorunlu izne çıkarılması ilde siyasi gündemi belirledi. Büyükşehir Belediyesi iddiaları doğrulamasına karşın, ücretsiz zorunlu ücretsiz izne gönderilen işçi sayısını açıklamadı. Sosyal medya’da ise sayının 280 ile 400 arasında olduğu belirtildi.  

KILIÇDAOĞLU’NUN AÇIKLAMASI HATIRLATILDI

Sosyal medya’da ücretsiz izine gönderilen işçilerin İŞKUR üzerinden günlük 39 lira yevmiye alacaklarını hatırlatan vatandaşlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun zorunlu ücretsiz izne gönderilen işçilerle ilgili yaptığı “Siz bu işçilere ne kadar ödüyorsunuz? Günlük 39 lira 24 kuruş. Açlık sınırının altında, altını çiziyorum; açlık sınırının altında bir ödeme yapılıyor. Bu kişi üç öğün kendisi ailesiyle geçinecek. Kirası var, doğalgazı, elektriği, suyu var” sözleri üzerinden CHP'li Aydın Büyükşehir Belediyesini eleştirdi.

 HİÇ BİR İŞÇİ ÇIKARILMADI

Aydın Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, işveren ve çalışanların Covid-19 kaynaklı pandemiden kaynaklanan zorlu süreçten geçtiklerine dikkat çekilerek “Bu zorlu sürecin aşılabilmesi için İş Kanunu ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile bir takım koruyucu önlemler geliştirilmiştir. Yaşanan bu zorlu süreçte Aydın Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının işsiz kalmamaları için her türlü özveriyi göstermiştir ve hiçbir çalışanını işten çıkarmamıştır” denildi.

SINIRLI SAYIDA ÇALIŞAN İZNE GÖNDERİLDİ

Aydın Büyükşehir Belediyesinin sınırlı sayıda çalışanını yasalar ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri çerçevesinde izne gönderdiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: “İzne ayrılan çalışanlar mevzuatla getirilen koruyucu hükümler kapsamında belirlenen ücretleri almaya devam edeceklerdir. Bu süre içerisinde sadece izne ayrılan çalışanlar yasal sürenin sonunda izinlerinden dönecek iş başı yapacaklardır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.