Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Avukatlardan Demokrasi uyarısı

Aydın Barosunun il merkezinde ve baro temsilciliklerinin olduğu ilçelerde 5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle yaptığı ortak açıklamada demokrasi ve hukuk uyarısı yaparak, “Kuvvetler ayrılığı ve bağımsız yargı asla vazgeçemeyeceğimiz prensiplerdir” denildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2017 16:12
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2017 20:04
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Avukatlardan Demokrasi uyarısı

 Kuşadası Adalet Sarayı önünde toplanan bir grup avukat , önce Atatürk anıtına çelenk koydu. Ardından Baro adına hazırlanan  bildiriyi, Avukat Esra Tükenmez okudu. Tükenmez, Yargının bağımsızlığı, hukuk devleti ve demokrasi adına endişeleri dile getirmenin en büyük sorumluluklarından biri olduğunu hatırlattı. Tükenmez, “Demokrasiyi en basit şekilde ‘azınlığın haklarının korunduğu’  rejim olarak tanımlamak mümkündür. Son zamanlarda dile getirildiği gibi çoğunluğun haklı olduğu ve çoğunluğun isteklerinin yerine getirildiği sistem demokrasi olarak tanımlanamaz. Çok sesliliğin, müzakere etmenin, denetimin, aleniyetin ortadan kalkacağı, tek bir kişinin kendisinin tayin edeceği ve dilediği zaman görevden alacağı bakan, başkan yardımcıları ile kapalı kapılar ardında alacağı kararlarla yönetilmenin adı demokrasi olamaz” dedi.

                        Eleştiri atlandı

Kuşadası Baro temsilciliğinin basın açıklamasından sonra, avukat Terkan Karagöz ile basın mensupları arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Terkan Karagöz, baronun Hazırladığı ve tüm basın mensuplarına dağıtığı yazılı metni, basın mensuplarından sert bir ifade ile geri istedi. Metin üzerinde değişiklik yapılacağını söyleyen  avukat Terkan Karagöz, tüm metinlerin toplanmış olduğuna emin olmak için defalarca basın mensuplarına “Başka var mı?” diye sordu. Davranışın, Terkan ile bazı avukatların Partili Cumhurbaşkanın yargıya etkisini anlatan bir paragraftan rahatsız olması ve okunmayan bu paragrafın dağıtılan metinlerden silinmek istenmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

                        Rahatsız eden paragraf

Diğer temsilcilikler ile Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’un okuduğu, Kuşadası’nda ise atlanan paragrafta şu görüşlere yer verildi: “Partili, hatta parti genel başkanı bir Cumhurbaşkanının atayacağı hakim ve savcılarla tamamen bağımlı ve taraflı bir yargı, hatta partili bir yargı oluşması kaçınılmazdır. Bu her anlamda hukuk devletinin sonu demektir. Hukukun üstün olmadığı bir devlet yönetimi altında ise hiçbir yurttaşın, hiçbir anlamda güvenliği olamaz. Kuvvetler ayrılığı ve bağımsız yargı asla vazgeçemeyeceğimiz prensiplerdir. Türkiye’nin en saygın hukuk kurumlarından biri olan Aydın Barosu olarak bu kavramlara ve kazanımlara sahip çıkmaya devam edeceğiz. “

                        Tükenmez’den özür

Yaşanan gerginlik sonrası basın mensuplarını arayarak özür dileyen avukat Esra Tükenmez, yaşananların hoş olmadığını belirterek, “söz konusu paragrafı metin uzun olduğu ve insanlar sıkıldığı için atladım. Kasıt yoktu” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.