Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Araplara yatırım çağrısı

Kuşadası'nda, Türk- Arap işadamlarının katılımıyla gıda ve teknoloji fuarları açıldı. Açılışlara katılan Gıda Tarım Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Arapları Türkiye'ye yatırım yapmaya çağırdı.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2017 16:48
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2017 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Araplara yatırım çağrısı
Kuşadası'ndaki Efes Kongre Merkezi'nde '4.Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı-2', 'Türk Arap Tarım ve Tarım Teknolojileri Fuarı' ve '1'inci Türk-Arap Otel, Kafe, Pastane Ekipmanları, Ağırlama, Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı İşbirliği Organizasyonu' açılışı yapıldı. Gıda Tarım Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş de açılışa katıldı. Arap ülkelerinin vatandaşlarına seslenen ve Türkiye'ye yatırım çağrısı yapan Daniş, "Biz Türkiye olarak Arap işadamlarına 'gelin beraber kazanalım' diyoruz. Gerek Türkiye'de gerek sizin ülkelerinizde birlikte üretelim. Sizin ürettiklerinizi ihracat yoluyla ulaştığımız 192 ülkeye ulaştıralım. Türkiye'nin hem gıda, hem gıda endüstrisi  hem de mekanizasyon teknolojilerinde önemli bir potansiyeli var. Bu yatırım ortamında beraber hareket edelim, beraber yatırım yapalım beraber kazanalım. Yani biz Arap iş ortaklarımıza, iş adamlarına kardeşlerimize yol gösterme peşinde değiliz. Yol arkadaşlığı taahhüdü ve vaadinde bulunuyoruz. Gelin beraber üretelim beraber kazanalım. Türkiye 57  ülkeye merkezlik yapan, dünya ticaretinin yüzde 60'nın döndüğü bir coğrafyadadır. Bu potansiyelimizi kardeşlerimizle birlikte değerlendirelim diyoruz. Orta Doğuya baktığımızda toplam ithalatı 773 milyar doları bulmaktadır. Niye Türk ve Arap işadamları bundan daha fazla pay almasın" diye konuştu.
'BİRLİKTE ARAZİ KİRALAYALIM'
Bugün dünyanın birçok ülkesinde Arap ülkelerinin, Arap işadamlarının arazi yatırımları, kiralamaları yaptığını hatırlatan Daniş, "Türkiye olarak Sudan ve daha bir çok ülkede toprak kiralama çalışmalarımız devam ediyor. Biz bunların hepsini kendi başımıza yapacağız iddiasında değiliz. Gelin dünyanın başka ülkelerinde de beraberce ortak topraklar kiralayalım ve beraber tarım yapalım. Türkiye'nin tarımdaki teknik ve potansiyelini  bu alanda da birlikte değerlendirebiliriz" dedi.
Gıda ve gıda güvenliğinin önemine dikkat çeken Daniş, "Bugün dünya siyasetini enerji politikalarının belirlediğini söyleyebiliriz. Ama gelecekte dünya siyasetini gıda ya ulaşılabilirlik ve gıda güvenliği belirleyecektir. Suya ulaşılabilirlik ve güvenli su belirleyecektir. Yani insanın en temel ihtiyacı gıdaya ulaşım dünyanın siyasetini belirleyecek, gıda üretimi ülkelerin bir numaralı stratejik önceliği olacaktır. Onun için vakit kaybetmeden ortak stratejilerimizi daha hızlı geliştirmemiz gerekir. Yapılan araştırmalara göre 2030 yılına kadar 700 milyon insan kuraklık nedeniyle yaşadığı yeri terk edecek. 2050 yılında dünya nüfusunun 9.5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu kadar nüfusu beslemek için tarımsal üretimin en az yüzde 60 oranında artırılması gerekiyor" dedi.
ARAP KONUKLAR, TÜRK YATIRIMCILARI ÜLKELERİNE DAVET ETTİ
Fuarın açılışında bir konuşma yapan Amman Sanayi Odası Başkanı  Ziyad Al Humsi, Türkiye'nin çok önemli bir konumda olduğuna dikkat çekerek, iki ülke insanları arasında ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Al Humsi, "Türk firmaları ülkemizde 2 milyar 500 milyon dolarlık iş hacminde yatırım  yapıyor. Fırsatları heba etmememiz gerekiyor. Türk yatırımcıları ülkemize davet ediyorum Saglık, Bilgisayar teknolojileri, yenilenebilir enerji ve tarım konusunda yatırımlara açığız" dedi. Sudan Cumhuriyeti El-Cazira Vilayeti valisi Mohammed Taher Mohammed Aıla da ülkesindeki 200 milyon hektar tarım arazisinin yatırımcı beklediğini belirterek, "Hayvancılık ve tarım alanında büyümeyi arzu ediyoruz. Türk yatırımcılardan tarım ve hayvancılık, nakliyat, soğutma teknolojileri alanında yatırımlar bekliyoruz. Ben daveti yapmaya  için geldim. Bizim yasalarımız yerli yabancı yatırımcı arasında ayırım yapmaz" dedi.
FUARA YOĞUN İLGİ
Efes Kongre Merkezinde bugün başlayan ve 5 Mayıs Cuma günü sona erecek olan fuar kapsamında 135 Türk şirketi gıda ve gıda teknolojileri alanında stant açtı. Arap ülkelerinden 600 iş adamı ise fuarda iş bağlantısı yapmak üzere geldi. Fuar açılışını; Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Aydın Vali yardımcısı Ömer Faruk Günay, Kaymakam Muammer Aksoy, Belediye Başkanı CHP'li Özer Kayalı, Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği Başkanı Sabuhi Tatar ile Arap konuklar yaptı. Fuarın ilk gününde bir çok Arap ülkesinin Türkiye konsolosluklarından temsilerde katıldı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.