Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Anıt ağaç için seferberlik

Kuşadası'nda yeni döşenecek yüksek gerilim hattı üzerinde kalan 300 yıllık ağacın zarar görmemesi için kablolar yer altına indirilecek.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2017 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2017 16:04
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com

Kuşadası ilçesinde daha önce anıtsal nitelik taşıyan ağaç olarak tescil edilen zeytingiller familyasından 300 yıllık dişbudak ağacının bölgeden geçecek olan yüksek gerilim hattı üzerinde kalması, mahalleli, doğa dostları, Belediye ve ADM elektrik kurumunu harekete geçirdi. Güzelçamlı Meşelikuyu Mevkii'ndeki ağacın yakınında yer alan Kardelen Sitesi sakinleri yüksek gerilim hattı çalışmalarının başlaması üzerine, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'ne (EKODOSD) başvurarak ağacın kesilebileceğinden endişe ettiklerini bildirdi. EKODOSD yöneticilerinin ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. Kuşadası İşletme Müdürü Muhammet Hırlak ile yaptıkları görüşme olumlu sonuç verdi. Önceki gün Kuşadası Belediyesi görevlileri, EKODOSD, site yetkilileri, Denizli'den gelen ADM teknik uzmanları, dişbudak ağacının yanında buluşarak, zarar görmemesi için yapılması gerekenleri görüştü. Ağacın bulunduğu yol kıyısında devam edecek yüksek gerilim hattının tellerinin, ağaca gelmeden 65 metre önce yer altından yolun karşısına alınmasına ve ağaç geçildikten 65 metre sonra tekrar yer üstüne çıkarılmasına karar verildi. Böylece ağaç hem direklerden hem de tellerden kurtulmuş olacak.

Görkemli bir görünüşü olan Dişbudak ağacı, Kuşadası Belediyesi ve EKODOSD bilim danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat işbirliğiyle, anıtsallık kriterleri taşıdığından, özel yöntemlerle ölçülerek kayıt altına alınmıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.