https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-8310563568083669
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Altungün şimdi neyi karışlayacak..!

Altungün ile birlikte 50 ye yakın çalışan ihaleye fesat karıştırma ve görevini kötüye kullanma ile suçlanıyor. Altungün Belediyemizde yolsuzluk var diyenin alnını karışlarım, demişti. Başsavcılığın görevlendirdiği üç müfettiş onlarca yolsuzluk tespit etti . Vatandaşlar Altungün şimdi neyi karışlayacak diye soruyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2011 20:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Altungün şimdi neyi karışlayacak..!

            Kuşadası Belediyesinde 2009 yılında ihaleler ile  doğrudan alımlarda belediyenin zarara uğratıldığı, CHP’li Belediye Başkanı Esat Altungün, bazı daire amirleri ve çalışanlarının ihaleye fesat karıştırdıkları ve görevlerini kötüye kullandıkları  belgelendi.

DSP’li Belediye  Meclis Üyeleri Behçet Alp, Yusuf Güneş, Abdullah Gür ile Faik Alp’in başvurusu üzerine inceleme başlatan Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığı, incelenmesi istenen iki klasörü üç kişilik bilirkişi heyetine gönderdi. Hukukçu Ziya Gökçe, Mali Müşavirler H.Bayram Türk ile Süheyla Erbaşol’un inceleme sonunda hazırladığı 31 sayfalık raporda, Kuşadası Belediyesinde 2009  yılı içinde yapılan işlemlerin neredeyse tümünde “usulsüzlük ve görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma” suçunun işlendiğini kayıt altına aldı. Bilirkişi heyeti incelemesinde “Emlakçıdan defalarca yemek faturası,  beyaz eşya satıcılarından  mobilya alındığı, doğrudan temin yöntemindeki üst harcama limitine uyarlanması için harcama miktarının bölünerek 325 defada alım yapılarak usulsüzlük yapıldığı, ihalelerde fesat suçunun işlendiği” belirlenerek belediye başkanı ile yaklaşık 50 belediye çalışanının görevini kötüye kullandığı ayrıntılarıyla rapora yansıtıldı. Söz konusu alımların altında imzası bulunan ve yargılanmaları istenen belediye çalışanlarının idarenin zoruyla imza attığı ve mahkeme sırasında bunu ifade edecekleri öğrenildi.

                        31 Sayfalık raporda neler var neler…

Yapılan alımların neredeyse tamamında Kamu ihale yasasına aykırı davranılmış. Alışverişler hep aynı işyerlerinden yapılmış. İhale yasasının ‘doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen, önceden öngörülmeyen durumlarda’ uygulanması gereken pazarlık ve doğrudan temin usulü günlük rutin alış yöntemi olmuş. Faaliyette olmayan şirketlerden teklif alınmış. Emlak şirketi defalarca pide, yemek, meşrubat faturası kesmiş. Kuşadası’nda yüzlerce lokanta ve restoran  varken yemekler ve teklifler hep aynı işyerlerinden alınmış.  Faturalara  yemek miktarı, birim fiyatı, adisyon fişi yansıtılmamış.  Çiçek alımına 428 bin, iş makinesi çalıştırmaya ise 332 bin harcanmış.  Yapılan alımların yüzde 80’i piyasa fiyatlarından yüksek. Yasalara göre açık ihale ile yapılması gereken 325 alım, doğrudan temin ile yapılmış.  Doğrudan temin yöntemi çok fazla kullanılarak edinim ifasına fesat karıştırılmış. Yasalara aykırı olmasına rağmen belediye meclis üyeleri ve akrabaları belediyeye mal satışı yapmış. Piyasa araştırma tutanaklarına göre hep aynı ve işle ilgisi olmayan firmalardan  teklif alınmış. Tutanaklar hep aynı kişilerce düzenlenmiş.  İşle ilgisi olmayan kişilerden görevli seçilmiş. 4734 Sayılı ihale yasasının 7. maddesine aykırı davranılmış.  Aynı tarihte, birkaç kez onay alınıp aynı işyerinden  piyasa araştırma ve denetim işlemleri yapılmadan alım yapılmış. Huzurevi için yemek ve kahvaltı ihalesi ayrıca yapılmasına karşın çok yüksek miktarda su, çay ve şeker alımı yapılmış. 

                        Kamuoyu merak ediyor “2010 YILINDA NELER OLDU”

Kuşadası Belediyesinin ilk yılında bunca usulsüzlük saptanırken, bir yıl sonra her şeyi güllük gülistanlık olması kamuoyunu tatmin etmiyor. Yaşananlar ve dedikodular usulsüzlüklerin çok daha vahim boyutlarda olduğu iddia ediliyor. 2010 Denetleme kurulu raporunu hazırlayan üç meclis üyesinin görevlerini tam yapmadıkları, belediyedeki olumsuzlukları örtbas ettikleri öne sürülerek, başta Aydın Valisi olmak üzere tüm yetkililerin gerekli incelemeleri yaptırmaları istendi. Vatandaşlar “bir yıl içinde 31 sayfa dolusu usulsüzlük ve ihaleye fesat karıştırma suçu işlenen bir yerde, ikinci yıl hiçbir olumsuzluğun olmaması inandırıcı değil. Başsavcılık sonraki dönemleri de inceletmeli, tüyü bitmemiş yetimin hakkına göz dikenler varsa gereğini yapmalı”dediler 

                                    Dört yürekli adamdan açıklama    

               Kuşadası Belediyesindeki usulsüzlüklerin ortaya çıkarılması için Cumhuriyet Başsavcılığına başvuran DSP’li dört yürekli adam, meclis üyeleri , hazırlanan rapor sonrası ortak bir açıklama yaptı.  Konuyu gündeme getirdikleri meclis toplantısında  Belediye Başkanı Esat Altungün’ün  “Belediyemde yolsuzluk var diyenin, savcılığa başvurmayanın alnını karışlarım” şeklinde bizleri tehdit ettiğini hatırlatan meclis üyeleri Başkana “Hani alnımızı karışlayacaktın, bu rapora ne diyeceksin Altungün” diye sordular. DSP Meclis üyeleri Behçet Alp, Faik Alp, Abdullah Gür ve Yusuf Güneş ortak açıklamalarında şu görüşlere yer verdi. “

          Nihayetinde üç uzman bilirkişi tarafından hazırlanan ve savcılığa sunulan rapor göstermektedir ki, Kuşadası Belediye yönetimi daha göreve geldikleri ilk günden itibaren usulsüz tutum ve davranışları ile kamuyu zarara uğratmışlar, ihalelere fesat karıştırmışlar ve daha birçok sebeple görevlerini kötüye kullanmışlardır. Önemle belirtmek isteriz ki, raporda tespiti yapılan hususlar akıl alacak gibi değildir. Belediyemizin gelirleri adeta birilerine peşkeş çekilmiştir. Evet, Kuşadası Belediyesi’nde birileri göreve gelir gelmez yolsuzluk yapmışlardır. Bu da onların zihniyeti göstermektedir. Esat ALTUNGÜN ve O’nun zihniyetinde olanlar Kuşadası için büyük bir talihsizliktir, kayıptır. Kuşadası bunları hak etmemiştir… “Alnınızı Karışlarım” diye meclis toplantısında efelenen sayın Esat Altungün’e soruyoruz. Hadi şimdi çık halkına hesap ver! Foyası ortaya çıkan ALTUNGÜN’ün 2010 yılı denetim komisyonunda neden uzman kişilerle çalışmadığını şimdi daha iyi anlıyoruz.”

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.