Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Altungün ile Akdoğan'a kötü haber

Eski Belediye başkanı Fuat Akdoğan ile mevcut başkan Esat Altungün, yardımcısı Adem Testici ile bir memura savcılık yolu göründü. Bu isimler belediye kasasından 15 milyon lirayı bilgisayar şirketine usulsüz ödemekle suçlanıyorlar.

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2013 13:45
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Altungün ile Akdoğan'a kötü haber
 İÇİŞLERİ Bakanlığı’nın, Kuşadası eski Belediye Başkanı AK Partili Fuat Akdoğan ile şimdiki Belediye Başkanı CHP'li Esat Altungün'ün yanı sıra, biri eski üç bürokrat için 'bir bilgi işlem şirketine usulsüz olarak 15 milyon lira ödeme yaptıkları' iddiasıyla verdiği soruşturma izni Danıştay 1'inci Dairesi tarafınan onandı. Böylece Kuşadası’nın eski ve yeni belediye başkanına yargı yolu açılmış oldu.

Kuşadası Belediyesi’nde 'İmar Dijital Arşiv ve Dökümantasyon sistemi', 'Kentli Servis Programı', 'Vatandaş İlişkileri Uygulamaları', 'Kent Bilgi Sistemine ait Adres Bilgi Sisteminin Güncellenmesi' ve 'Çağrı Merkezi' kurulması için, Universal Kent Bilgi Sistemi Ltd. Şti.’ne 'hiçbir ihale yapılmadan, piyasa araştırmasına gerek duyulmadan milyonlarca liralık ödeme yapıldığı' iddiaları, geçen yıl İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından araştırıldı. Müfettişler, hazırladıkları raporu İçişleri Bakanlığı’na sundu. Dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla 14 Aralık 2012 tarihinde Kuşadası’nda taraflara gönderilen yazıda, eski Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ile o dönemin İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Müge Bayrak'a üç ayrı suçtan, 4yıldır görevde olan Belediye Başkanı Esat Altungün ile yardımcısı Adem Testici ve İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Yunus Emre Özturan'a da 5 ayrı suçtan soruşturma izni verildi. 

FAHİŞ FİYATTAN ÖDEMELER

Hazırlanan raporda söz konusu şirkete Devlet İhale Yasaları’na aykırı, fiyat araştırması yapılmadan, yaklaşık maliyet hesabı çıkarılmadan, başka firmalardan teklif alınmadan, teknik bir rapor düzenlenmeden, sadece söz konusu şirketin getirdiği proforma faturalar dikkate alınarak, fahiş fiyatlar üzerinden ödemeler yapıldığı öne sürüldü

İTİRAZA OYBİRLİĞİYLE RED

Bakanlığın eski ve yeni belediye başkanı için soruşturma izni vermesine yapılan itirazı oybirliğiyle reddeden Danıştay 1'inci Dairesi, dosyanın Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmesine karar verdi. Danıştay kararında, isnat edilen eylemlerin, Akdoğan ve Altungün ve bürokratlar hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte olmasını gerekçe gösterdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.