Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ALTUNGÜN'E FETULLAH GÜLEN KORUMASI

Kuşadası Belediyesi Altungün döneminde Fetullah Gülen’in yayın organları ve kuruluşlarına parasal destek verildi. Beş yıllık dönemi sürekli tartışma konusu olan Altungün’ün ciddi bir incelemeye ve soruşturmaya hedef olmaması, “Acaba Cemaatin korumasında mıydı?” sorusunu gündeme getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2015 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 22.07.2016 16:07
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com

          Kuşadası Belediyesi’nin  CHP’li eski başkanı Esat Altungün döneminde, çeşitli yöntemlerle Fetullah Gülen cemaatinin finanse edildiği belgelendi.  "Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak", "örgüt üyesi olmak", "edimin ifasına fesat karıştırmak", "ihaleye fesat karıştırmak", "kamu zararına dolandırıcılık", "rüşvet ve irtikap" suçlarından yargılanan, beş yıllık dönemi sürekli tartışma konusu olan Altungün’ün ciddi bir incelemeye ve soruşturmaya  hedef olmaması, “Acaba Cemaatin korumasında mıydı?” sorusunu akla getirdi. Son yıllarda yargıda örgütlenmeleri, paralel yapılarıyla gündeme gelen Gülen Cemaatinin bu destekler karşılığında Altungün döneminde bu güçlerini kullanıp kullanmadıkları merak ediliyor.

                        Aksiyon’a 53 bin lira

            Dünyanın sayılı turizm fuarlarından biri olan ITB Berlin fuarının tanıtımı için Zaman Gazetesine yapılan ödemelerden sonra, aynı gazeteye sadece 2013 yılında defalarca, 5310 ile 8850 TL arasında ödeme yapıldığı belgelendi. Aynı yıl içerisinde yine  Gülen Cemaatine ait Aksiyon dergisine tartışmalı evraklar ile  53 Bin 100 lira ödediği ortaya çıktı. Üstelik söz konusu ödemelerin tamamının Belediye başkanı Altungün’ün onayı ile yapıldığı belirlendi. Belediye kaynaklarından Gülen cemaatinin finanse edilmesiyle ilgili belgelerdeki çelişkiler ise dikkatlerden kaçmıyor. Derginin kestiği faturada verilen hizmetin içeriği “Muhtelif Reklam” diye geçerken, Altungün’ün onay belgesinde ise ”Kuşadası Belediyesi’nin ulusal alanda tanıtımı amacıyla 90.000 bin adet bülten dergi”  diye yer aldı.  Gülen’in dergisine doğrudan ödeme yapmak, başka yerlerden teklif almamak için  ise, Basın İlan Kurumu üzerinden işlemin yürütüldüğü dikkatlerden kaçmadı.

                        Arkasın’da Gülen cemaati mi vardı?

            Universal, Çöp ihalesi, Kamek, Pankart afiş baskı işleri, organizasyonlar, konserleri ile sürekli tartışma konusu olan Altungün döneminde polisin Belediyeyi defalarca basmasına karşın, hakkında işlem

 yapılmaması kafalarda soru işareti yaratıyordu. Dönemin bir meclis üyesi, “yayınladıklarınız Fetullah Gülen cemaatine hizmet alımı adı altı

nda yapılan yardımların küçük bir bölümü. Altungün dönemi incelendiğinde Gülen’e ait firmalara daha bir çok faturanın kesildiği belirlenebilir. CHP’li olmasına rağmen bazı AKP’lilerle sıcak ilişkileri zaten biliniyordu. Defalarca yerel basında da yer aldı. Biz de o dönemde bu ilişkilerden rahatsızdık. Kesin ceza almasını beklediğimiz, kendisinin de tedirgin olduğu soruşturmalardan sonuç çıkmaması Gülen’in cemaat etkisini akla getiriyor.Sadece para ödemeleri değil, Gülen çevresine Belediye olanaklarının ne kadar kullandırıldığının da araştırılması gerekir” dedi.  

                        Cemaate aslan pay

ı

            Öte yandan Kuşadası Belediyesince yapılan duyuru, ilan ve reklamlarda aslan payının Gülen Cemaatinin yayın organlarına gittiği de belgelerde yer aldı. En dikkat çekici  konu ise Belediye hizmetlerinin tanıtımı için Gülen Medyasını tercih eden CHP’li Altungün yönetimi, partiye yakınlığı ile bilinen Cumhuriyet Gazetesi ve diğer sosyal demokrat yayın organlarına hiç ilan  vermemiş olması.   

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.