Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Akdeniz Foku tekneye misafir oldu

Kuşadası Marina'da bağlı olan bir tekneye çıkan fok, dinlendikten sonra doğal yaşam alanına bırakıldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2016 09:27
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Akdeniz Foku tekneye misafir oldu

Kuşadası Marina'da bağlı tekneye çıkan fok, sürpriz yaptı. Doğal yaşam alanına döndürülmek istenen ancak bu işe gönüllü olmadığı görülen fok, uzun süren uğraşlar sonucu denize bırakıldı.

Kuşadası'ndaki Setur Marina'da demirli bir gezi teknesinin güvertesine sabah saatlerinde 1 yaşından büyük fok çıktı. Vücudunda herhangi bir yara görülmeyen fok, denize bırakılmak istendi, ancak gönülsüz olduğu görüldü. Herhangi bir sorun olabileceğini düşünen tekne sahibi Özder İpek, Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği'ne (EKODOSD) durumu bildirdi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu'ndan (SAD-AFAG) destek istedi. SAD-AFAG'tan gelen Ozan Veryeri'nin kontrolünde, fokun herhangi bir sağlık sorunun olmadığı belirlendi. Uzun süren uğraşlar sonucu fok tekrar denize döndürülebildi.

TEKNEYİ SEVDİ

Tekne sahibi İpek, "Sabah tekneye geldiğimde sevimli misafirimizle karşılaştım. Halının üzerine yattığını görünce hasta olabileceğini düşündüm. Çok bitkin görünüyordu. Gün boyunca kimse rahatsız etmesin diye nöbet tuttuk. Yetkililer gelince denize bırakmaya götürdüğümüzde, bu kez gitmemeye çalıştı. Anlaşılan bizi ve teknemizi çok sevdi" dedi.

Foku kontrol eden Akdeniz Foku Aratırma Grubu Başkanı Veryeri, "Özellikle kış dönemi yavru Akdeniz foklarının hava şartları nedeniyle annelerinden koptuğunu biliyoruz. Biz buraya gelirken böyle bir durumu düşünmüştük. Ancak geldiğimizde çok şaşırdık. Çünkü genç bir Akdeniz fokuyla karşı karşıya kaldık. Yaklaşık 1 yaşında ve üstü bir yaşta olduğunu tahmin ettiğimiz fokun, sağlık durumunda bir terslik tespit edilemediği için doğal ortamına salmak üzere harekete geçtik. Fakat Akdeniz foku malesef denize geri dönmek istemedi. Bu çok şaşırtıcı. Tabi bunun neden böyle olduğunu anlamaya çalıştık. Fakat kıyılara baktığımız zaman kıyıların yapılaşmayla dolu olduğunu ve Akdeniz fokunun mağaralarının da bulunduğu çok önemli bir bölgede tahribat yaşandığını, mağaraların üzerlerinin molozlar ve taşlarla kapanmış olduğunu gördük. Biz bu ve buna benzer durumları izleme kararı almış bir derneğiz. Marmara, Akdeniz ve Ege'de yasa dışı yapılaşma ve plansız yapılaşma süreçlerini dikkatlice izliyoruz. İşte bu tür yanlış uygulamalar nedeniyle kıyı alanlarımızdaki doğal ve kültürel değerlerimizi hızla yitirdiğimizi düşünüyoruz" dedi.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, "Kuşadası'nda 3 fok olduğunu biliyoruz. Özellikle Kuşadası doğal botanik park dediğimiz alanın altında bunların yuvaları var. Bugüne kadar hiçbir ilgili kuruma bunu anlatamamıştık. Bugün ortaya çıkan fok, Kuşadası 'nda bir fok olduğunu ve gerçeği anlatıyor" diye konuştu.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.