Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ağaç katliamı !

Davutlar sahilindeki Adnan Kahveci caddesinin sağ ve solundaki yüzlerce Demir Ağacı kökünden söküldü, elektrikli testere ile doğrandı.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2013 20:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Ağaç katliamı !
  Kuşadası'na  bağlı Davutlar Beldesi’nde, belediyenin altyapı çalışmaları nedeniyle her biri 15 yıllık, 200’e yakın demir ağacının kesilmesi, belde sakinleri ve çevrecilerin tepkisine neden oldu. Davutlar Belediye Başkanı Tuncay Uysal, ağaçların başka yere naklinin mümkün olduğunu, ancak bunun zor bir iş olması nedeniyle kesmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Davutlar Belediyesi, Sahil Siteleri’nin bulunduğu Adnan Kahveci Caddesi’nde, bir süre önce altyapı çalışması başlattı. Bu kapsamda 1.5 kilometre uzunluğundaki cadde boyunca sağlı sollu dikili olan her biri 15 yaşındaki 200 kadar demir ağacı kökünden söküldü. Ağaçların başka bir yere nakledilmeyip, elektrikli testere ile dal ve köklerinin odun, diğer kısımlarının ise kereste olarak kullanılmak üzere kesilmesi çevreci ve belde sakinlerini kızdırdı. 

Demir ağaçlarının kimseye bir zararı olmadığını aksine caddeye güzel bir görüntü kattığını belirten site sakinlerinden Süleyman Ahlat, "10 yıl önce yazlık aldığımda, bu ağaçlar vardı. Gölgelerinden yararlanıyorduk. Kesilmelerine anlam veremedik. Sorduğumuzda yol ve altyapı çalışmalarını engellediği söylendi. Böyle bile olsa en azından sökülüp, başkta bir yerde nakledilebilirdi" dedi. Çevreciler de yapılanın ağaç katliamı olduğunu söyledi.

Ağaçları kesmekten başka çareleri olmadığını ileri süren Belediye Başkanı Tuncay Uysal ise "Bu caddemiz kot farkı nedeniyle yüksekti. Her yağmurda bazı yazlıkları su basıyordu. Biraz alçaltmak için altyapı çalışmasına başladık. Yolun kanalizasyon çalışmasını ise İller Bankası yürütüyor. Caddedeki sağlı, sollu sıralanan demir ağaçları enerji nakil hatlarına zarar verdiği için her yıl budamak zorundaydık. İller Bankası yetkilileri de bize döşedikleri hattın etrafında kökleri kısa veya küt olan şebekeye zarar vermeyecek, turunç- palmiye gibi ağaçları önerdiler. Bizim de bu caddedeki kaldırımlarda parke taşı kaplama işlerimiz olacağından ağaçları kesmek zorunda kaldık. Yoksa altı ay sonra kapanacak olan bir belediye olarak bu çalışmaları niye yapalım?" dedi.

Ağaçları başka yere nakletmelerinin mümkün olduğunu belirten Başkan Uysal, "Ancak, bu çok zor bir iş. Ağaçların söküm yönüne göre dikiminin yapılması gerekiyordu" diye konuştu.

Kesilen ağaçların kerestelerinin sert olması nediniyle beldedeki mezarlıkta cenaze defin işlemlerinde kullanacaklarını da vurgulayan Başkan Uysal, dal ve köklerini ise ihtiyaç sahibi vatandaşlara odun olarak dağıtacaklarını kaydetti.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.