Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

2015 Yılı Mavi bayrak adayları Kuşadası’nda belirlendi

Türkiye’nin 2015 yılı Mavi Bayrak ile ödüllendirilecek plaj ve marinaları Kuşadası’nda masaya yatırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2015 09:47
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
2015 Yılı Mavi bayrak adayları Kuşadası’nda belirlendi
Kuşadası Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Pine Bay Otel’de düzenlenen Ulusal Jüri toplantısında  Türkiye’nin 2015 yılı Mavi Bayrak ile ödüllendirilecek plaj ve marinaları belirlendi.
Toplantıya ev sahipliği yapan Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu  “Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından kriterlere uygun bulunan plajların ulusal boyuttaki değerlendirilmesi yapacak”dedi.
  Şerifoğlu, “ Mavi Bayrak uluslar arası bir ödül olarak diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de aranan bir marka özelliğidir. Ülkemize ve Kuşadası’na gelen Tur operatörlerinin yanı sıra  tatil programı yapan turistlerde mavi bayraklı plajları daha çok tercih eder durumdadır.Mavi Bayrakları  kuralları kapsamında , başvurular  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na yapılmaktadır. TÜRÇEV dosyaları mavi bayrak kriterleri açısından değerlendirerek uygun plaj ve marinalara ilişkin bilgi ve belgeleri daha sonra merkezi Kophenhag,da olan Uluslar arası Çevre Vakfı’na (FEE)  göndermektedir.  Uluslar arası koordinasyon gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra, Nisan 2015 ‘te “Uluslararası Juri”ye sunmakta ve böylece 2015 yılı için ödüle hak kazanan plaj ve marinalar belirlenerek Mayıs ayının ilk haftasında açıklanmaktadır” dedi.   Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasında TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Epikmen; ‘Mavi bayrak bir plaja ya da marinaya çok zor verilen fakat kolayca geri alınabilen bir semboldür. Örneğin bu yıl ülkemizde küçük ayrıntılar nedeniyle 14 plajın bayrağı geri alınmıştır. Her yıl ülkemize gelen bir heyet, ülkenin değişik plajlarında denetim yapar. Bu yıl o heyet İstanbul plajlarını denetledi. Fakat plaj sorumlularının titizliği sayesinde bir soruna rastlanmadı” dedi.
  2014 yılında Türkiye’de 397 plaj, 22 marina ve 12 yat’a ulaştı. Türkiye  mavi bayrakta bu uygulamayı yapan 49 ülke içinde İspanya ve Yunanistan’dan sonra üçüncü sırada yer aldı. Toplantıya 2015 Mavi Bayrak Ulusal Jüri Üyeleri ;TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Epikmen Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Gönül Tuğrul İçemer, Akdeniz Kıyı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı  Prof. Dr Erdal Özhan, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr  Barış Metar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar ve işletmeler Genel Müdürlüğü proje İnşaat Daire Başkanlığından Volkan Uzun, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar ve işletmeler Genel Müdürlüğü Deniz Turizmi Dairesinden Cahit İşcen, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden Mustafa Özdemir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürlüğünden Fatih Kargın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Güner Ergün, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Su Kalitesi Yönetimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Taner Kızkapan, Deniz Turizmi Birliğinden Yalçın Dülger, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Kuşadası  Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek ve Raportör gurup temsilcileri katıldı. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.