Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sorumlusu Altungün ve ekibi

AVM temel kazısının neden olduğu toprak kayması nedeniyle 114 dairenin boşaltılması, 67 ailenin o günden bu yana kirada yaşadıklarının altından “Esat Altungün ve ekibi” çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2017 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 02.10.2017 09:10
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Sorumlusu Altungün ve ekibi

Kuşadası ilçesi Sanayi sitesi karşısında Mücella Emgin, Dergah ve Özgür sitelerinin boşaltılmasına neden olan, 2014 yılı Kasım ayındaki AVM temel kazısı ve fore kazık çalışmasının yarattığı toprak kayması ile ilgili soruşturma tamamlandı. Bir grup vatandaşın Cumhurbaşkanlığına başvurarak, sorumluların cezalandırılmasını talep etmesinden sonra görevlendirilen Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığının raporu doğrultusunda, İç işleri bakanlığının verdiği karar Kuşadası’na ulaştı. İçişleri Bakanlığı söz konusu arazi için defalarca imar değişikliği yaptıkları, izinsiz, ruhsatsız ve projesiz kazı yapıp, fore kazık çakılmasına göz yumdukları suçlamasıyla eski Belediye Başkanları Esat Altungün  ve imar değişikliğine evet oyu kullanan meclis üyelerinin tamamı ile 4 Belediye bürokrat hakkında ”görevi kötüye kullanma, toprak kaymasına neden olma, mala zarar verme” suçlarından soruşturma izni verdi. Parselin imarını 2007 yılında bir kez değiştiren Fuat Akdoğan içinde soruşturma izni verildi. Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın imzaladığı, bürokrasi nedeniyle Kuşadası’na yeni ulaşan 2016/70 sayılı kararda, göreve gelir gelmez çalışmaları mühürleyen, bölgede yaşanan toprak kaymasının tehlike yaratması üzerine gerekli müdahaleyi yapan, evleri tahliye eden, mağdur ailelere sahip çıkan Özer Kayalı ve ekibine ise soruşturma izni vermedi. Toprak kaymasının yaşandığı 2103 ada 26 parselin de içinde bulunduğu alanda yapılan imar değişikliklerine “Evet” oyu kullanan Ömer Günel’in inşaat sahipleri Başterziler’in avukatlığını, Yusuf Güneş’in ise yetkin inşaat mühendisi sıfatıyla şantiye şefliğini üstlendiği belirlendi.

                                   İmarı defalarca değiştirmişler

AVM Yapılmak üzere kazılan 2103 ada, 26 parselin  içinde bulunduğu bölgenin imarının Fuat Akdoğan döneminde bir, Esat Altungün döneminde ise biri seçime bir ay kala olmak üzere üç kez  değiştirildiğine dikkat çeken  içişleri bakanı, “nazım ve uygulama imar planları ve bunlara ait ilave revizyon çalışmalarında, jeolojik, jeoteknik etüt yapılmaksızın 2103 ada, 26 parselin  içinde bulunduğu bölgede defalarca imar planı revizyonu yapıldığı anlaşıldığından “ denilerek, yapılan değişikliklere “evet” diyen tüm meclis üyeleri ile Esat  Altungün ve Fuat Akdoğan hakkında soruşturma izni verildi. Özellikle Altungün döneminde, Mart 2014 seçimlerinden bir ay önce, 06 Şubat 2014 tarihinde yapılan değişiklik dikkati çekiyor.

                Ruhsatsız hafriyat ve fore kazık çalışmasına göz yumulmuş

Altungün döneminde yapılan imar değişikliği doğrultusunda inşaat ruhsatı almadan önce arsa’da zemin iyileştirmesi, iksa, fore kazık imalatı için izin başvurusunda bulunan yatırımcılara  yanıt verilmediği ortaya çıktı. Bakan imzalı yazıda dilekçelerini 15.11.2013 tarihinde zimmet karşılığı Belediyeye teslim etmelerine rağmen, olumlu veya olumsuz yanıt verilmemesi üzerine ruhsatsız olarak hafriyat ve fore kazık çalışmasının başlatıldığı vurgulandı.   30 Mart 2014  seçimlerinden sonra , seçilen başkan Özer Kayalı’nın yaptırdığı ruhsat sorgulaması sonucunda durumun ortaya çıktığı, bunun üzerine “ruhsatsız ve kaçak fore kazık yapıldığı, arazinin harfedilerek doğal zeminin bozulduğu gerekçesiyle mühürlenerek, yapı  tatil zaptı düzenlenmiş. Çalışmaların devam etmesi üzerine iki kez daha mühürleme yapılmış. Ardından da  Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmuş ve parsel maliklerine imar kanunu çerçevesinde imar para cezası verilmiş. Fore kazık ve hafriyat inşaat ruhsatı başvurusunun cevaplandırılmamasından sonra ruhsatsız fore kazık ve hafriyat çalışması yapılmasında ihmalleri olan, Esat Altungün, eski imar müdürü Ahmet Taşkan hakkında soruşturma izni verilmesine; imar mevzuatına göre gerekli işlemleri yaptıran Özer Kayalı’ya ise soruşturma izni verilmemesine” denildi.

                                   Kazıkları kafalarına göre çakmışlar

İçişleri Bakanının imzaladığı kararda ruhsatsız ve izinsiz başlatılan fore kazık projesinin TSE standartlarına göre zemin araştırmalarının ve etütlerinin yapılmadığı da ortaya çıktı. Bakan Ala’nın karar yazısında “Kazık ve kalıcı öngermeli Ankraj Aplikasyon planı, Plankotesi ve projesinde kesitlerin neye göre, nereden alındığının belli olmadığı, kazık kafa kiriş üst kodu, ankraj kotları, kazı temel kotunun verilmediği, yine projede üst cephe iksa görünüşü ile alt cephe iksa görünüşüne ait kesitlerin de neye göre nereden alındığının belli olmadığı”na dikkat çekildi. Tüm bunların yanında fore kazıkların aralarının 20cm olması gerekirken, 20 ile 85 cm arasında değişkenlik gösterdiğine dikkat çekilerek tüm bunlara müdahale etmeyen dönemin İmar Müdürü Taşkan, Ruhsat Birim sorumlusu   Zeynep Alptekin ile inşaat mühendisi Burak Gündeş hakkında da soruşturma izni verildi.

                                   Kayalı gereğini yapmış

Kuşadası’na ulaşan karar yazısının son bölümünde ise mevcut Belediye Başkanı ve ekibinin toprak kayması öncesi ve sonrasında sorumluluklarını yerine getirdiklerine yer verilerek özetle şöyle denildi: “Heyelan bölgesinde oluşabilecek her türlü mal ve can kaybına yönelik gerekli tedbirlerin Kuşadası Belediyesince alındığı, konuyla ilgili Kuşadası Kaymakamlığı,  Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Aydın Valiliği, AFAD ile sürekli istişare içerisinde bulunulduğu, heyelana sebep olduğu düşünülen 2103 ada 26 parseldeki fore kazık ve hafriyat çalışmasının durdurularak yapı tatil zaptı ile mühürlendiği, çalışma yapılan alanın yığılan taşlarla pekiştirildiği, heyelanın olma nedenleri ve alınacak tedbirler konusunda kamu kurum ve kuruluşlarından destek sağlandığı, heyelandan zarar görme ihtimali yüksek 114 dairenin boşaltılarak, muhtaç durumdaki 67 ailenin otele yerleştirildiği, çocukların okul servis hizmetlerinin karşılandığı, gıda yardımında bulunulduğu, kiraya çıkan vatandaşlara kira yardımında bulunulduğu, alınan teknik önlemlerle olası can kaybının önlendiği ve heyelandan zarar gören vatandaşlara sosyal yardımların yapıldığı anlaşıldığından Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verildi.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.