Muammer Aksoy takdirle anılacak

01.09.2018 13:40

Hiçbir siyasi partinin, grubun veya oluşumun adamı olmadı. Olanakları ölçüsünde yasaları, kanunu uyguladı. Devlet adamı oldu.Kaymakam Mustafa Esen dönemi, FETÖ’nün  bürokrat, siyasetçi, gazeteci, hukukçu  ekibinin kumpaslarının, kanunsuzlukların en yoğun olduğu dönemdi. Baş kumpasçı işaret ediyor, tetkikçileri gazeteciler bu kentin sorunlarına duyarlı, namuslu, onurlu insanlarına saldırıyordu. Tezgahlar kuruluyor, entrikalar çevriliyordu. Finans ise büyük oranda dönemin Belediyesinin yarattığı olanaklardan sağlanıyordu.

O dönem Kuşadası’nın kanunsuzluklara, fuhuşa, uyuşturucuya, karanlık ilişkilere teslim olmaya başladığı, her şeyin yapanın yanına kar kaldığı bir günlerin başlangıcıydı. Ve ne yazık ki, hala o dönemin izlerini görüyoruz, yaşıyoruz.

Esen’den sonra gelen Kaymakam Mustafa Ayhan’da bu kumpas ekibinin hedefi olmuş, ancak mücadeleci bir kişiliği olmadığı için, daha tam yerleşememişken Kuşadası’ndan gönderilmişti.  

Muammer Aksoy, böyle bir ortamda  2013 Yılının Temmuz ayında Kuşadası’na atandı.

İki seçeneği vardı; Neredeyse tüm kurumları kanser gibi sarmış olan kanunsuz ve hukuksuz yapıyla devam edecekti. Veya olanaklar ölçüsünde bu yapıyı değiştirmeye çalışacaktı. O ikincisini seçti. Ayhan’ın akıbetini yaşamamak için  yavaş yavaş, kurumları hukuka, kanuna, adalete yönlendirmeye çalıştı.  O da saldırılara, iftiralara uğradı, hakkında çarşaf çarşaf yazılar yayınlandı. Direndi, yoluna devam etti.

“Abim, abim” deyip kimseye yalakalık yapmadı, zamanını davetten davete, rakı masalarında geçirmedi. Kerameti kendinden menkul kene takımıyla mesafesini korudu. Yalakalığa, goygoyculuğa prim vermedi. FETÖ Kumpas ekibine kapılarını kapattı. Hiçbir siyasi partinin, grubun veya oluşumun adamı olmadı. Olanakları ölçüsünde yasaları, kanunu uyguladı. Devlet adamı oldu.

 “Hataları hiç mi yoktu” diye sorabilirsiniz. Kuşkusuz Muammer Aksoy peygamber değildi.Onun da hataları  oldu. Ancak o hataları, kurulan kumpas ve entrika yapısının bozulması için verdiği mücadelenin yanında toz zerresi gibi kalır. Ne yazık ki kendisine ayrılan süre sona erdi. Tayini çıktı gidiyor. Bana sorarsanız Kuşadası için iyi şeyler yapan ve sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen Kaymakamlar arasında anılacak.

Güle güle, Kaymakam Muammer Aksoy..

Yeni görevinizde başarılar…