Kruvaziyer devleri Kuşadası’nda buluşacak

08 Nisan 2019 14:44
Kruvaziyer devleri Kuşadası’nda buluşacak

Kuşadası, Akdeniz Çanağında 31 ülkeden 120 limanın üyesi olduğu Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği MedCruise’un 54. Genel Kuruluna ev sahipliği yapacak.

Akdeniz’in Kruvaziyer devleri Kuşadası’nda bir araya gelecek. Ege Port  Kuşadası’nın ev sahipliğinde  7 – 10 Mayıs’ta Kuşadası’nda gerçekleşecek genel kurula, kruvaziyer gemi şirketleri ve acentelerinin üst yöneticileri de katılacak.  Sektörün bütün aktörlerinin Türkiye’de bir araya gelecek olmasının önemine dikkat çeken Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, “Türkiye’de kruvaziyer turizmi tekrar yükseliş trendine girdi. 54. MedCruise Genel Kurulu’na ev sahipliği yaparak, sektör aktörlerine Türkiye’nin yükselişini yerinde görmelerini ve birinci ağızdan dinlemeleri fırsatını sunacağız. Akdeniz, yüzde 20 pay ile dünyanın ikinci büyük kruvaziyer pazarı özelliği taşıyor. 2018’de toplam 13 bin 500 geminin uğramasıyla limanlardan 27 milyon yolcu geçiş yaptı” diyerek Efes Antik Kenti nedeniyle Kuşadası’nın sadece Türkiye değil Doğu Akdeniz kruvaziyer turizmi için kilit bir uğrak noktası olduğunu söyledi.

Yükselişi yerinde görecekler

Gelecek olan misafirlerin kruvaziyerdeki yükselişi yerinde görme olanağı bulacaklarını söyleyen Sayın“Türkiye’de kruvaziyer turizmi tekrar yükseliş trendine girdi. Gemi bağlantıları yaklaşık olarak 2 yıl önceden yapıldığı için yükselişin 2021-2022 gibi zirveye ulaşmasını bekliyoruz. 2018’de Türkiye’ye gelen kruvaziyer turistin yüzde 60’ı Kuşadası’ndan giriş yaptı. Antalya ve Bodrum limanlarımız ile birlikte toplam yolcunun yüzde 72’sini Global Ports Holding ağırladı. 54. MedCruise Genel Kurulu’na evsahipliği yaparak, sektör aktörlerine Türkiye’nin yükselişini yerinde görmelerini ve birinci ağızdan dinlemeleri fırsatını sunacağız” şeklinde konuştu.

Kuşadası parlayan yıldız

Geçtiğimiz yıl Madrid’de yapılan toplantıda genel kurulun Kuşadası’nda yapılması için MedCruise üyelerini ikna ettiklerini söyleyen Ege Port Kuşadası Genel Müdürü Aziz Güngör ise sektör temsilcilerini ağırlamaktan büyük mutluluk duyacaklarını belirtti. Doğu Akdeniz’de kruvaziyer seferlerinin artış halinde olduğunu ifade eden Güngör, “Kuşadası, Doğu Akdeniz’in parlayan yıldızı olacak. Sadece 2019 yılında 195 kruvaziyer gemisiyle yaklaşık 200 bin turistin gelmesini bekliyoruz” dedi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ali Rıza KEKLİK

09 Nisan 2019 07:48
Bu gelecek kruvaziyer gemileri sadece 3 veya 5 kişinin şirketine yarayacaksa hiç bir anlamı yok.... çarşılara halkın büyük bir kışına dağılmayacaksa gelen potansiyel müşteriler gelip gelmemeleri bir şey değiştirmeyecektir. Acenta anlaşmalı değilde resmi anlaşma olursa çarşılara halkın büyük bir kısmına faydası olacaktır.