Kim dinler referandumu

Son Güncelleme : 30 Haziran 2018 12:06
Kim dinler referandumu

Kuşadası sahilinde  Aydın Büyükşehir Belediyesinin Tariş’ten aldığı arazi için referandum yapılmış, halkın isteği doğrultusunda  yeşil alan olacağı açıklanmıştı. Arazide 5 katlı belediye hizmet binası, restoran, kafe ve ticari birimler yapılacağı ortaya çıktı 

Kuşadası’nda  1994 yılından bu yana pek çok kez satışa çıkartılan ve bir çok tartışmaya konu olan  9 bin 958 dönümlük arazi bir kez daha ilçeyi karıştırdı.  Arazinin ne şekilde kullanılacağı yönünde yapılan referandum sonucuna göre, arazinin yer altı otoparkı, üstünün ise yeşil alan olacağı duyurulmuştu. Ancak Büyükşehir Belediyesinin askıya çıkardığı araziye ilişkin imar plan değişikliğinde, burada 5 katlı belediye hizmet binası, restoran, kafe ve ticari birimler yapılmak istendiği ortaya çıktı.  

                        Çerçioğlu’da yeşil alan demişti

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin  2016 yılında  araziyi Tariş’ten  24 milyon 200 bin liraya satın aldıktan sonra,  CHP'li  başkan Özlem Çerçioğlu, ne şekilde değerlendirileceğine yapılacak referandumla karar vereceklerini açıklamıştı. Referandum sandığında ilk oyu, yeşil alan yönünde kullanan Çerçioğlu, “O sandıktan ne çıkarsa onu yapacağıma şimdiden söz veriyorum. Burada bina, çok katlı apartman olmayacak, sizin istediğiniz olacak. Artık herkes sandığa alışsın. Herkes saygı duysun. Ben biliyorum o sandıktan yeşil alan çıkacak. Gençlerimizin spor yapacağı, çok düşük rakamlara çay ve kahvesini içebileceği mekanlar çıkacak” açıklamasını yapmış, referandum  sonrasında da defalarca  arazinin halkın isteği doğrultusunda yeşil alan olacağını açıklamıştı. Kendisini  çeşitli nedenlerle ziyaret eden Mimar Odası başta olmak üzere tüm STÖ temsilcileri ve siyasilere arazinin yeşil alan olacağı taahhüdü vermişti.

                                   5 Kat ticari imar isteniyor

Kent imar planında 1.derece Turizm imarlı olarak belirtilen arazinin imarının yeşil alan olarak değiştirilmesi beklenirken, ticari alan olarak değiştirilmek istenmesi ilçede büyük yankı uyandırdı. Aydın Belediyesi, 21 Haziran’da askıya çıkardığı imar değişikliği duyurusunda arazinin 1.Derece Turizm imarından, Ticaret alanına değiştirildiği belirtildi. Plan notlarının 13. Maddesinde “Bu alanda sosyo kültürel tesis alanları, belediye hizmet binası, restoran, kafe, ticari birimler, teknik alt yapı ve otopark kullanımları yer alacaktır. Emsal 1.00, Y.Ençok 21.50m (5 kat) olacaktır” denildi.

                                   İtiraz edilecek

Kuşadası Tariş Dayanışması, Mimarlar Odası Temsilciliği, bazı Sivil Toplum Örgütleri ile vatandaşlar imar planına itiraz için kolları sıvadı. Mimarlar Odası Temsilcisi Ümit Acar, Çerçioğlu’nu samimiyetsizlikle suçlayarak, “Geçtiğimiz yıl ve aylarda Özlem Hanımla her görüşmemizde Tariş arazisi ile ilgili Sivil Toplum Örgütleri ve halkın görüşleri doğrultusunda hareket edeceğini ifade etti. Hatta kendi fikirlerinin alta otopark üstte mevcut binaların restorasyonu ve kalan alanın yeşil olması doğrultusundaydı. Mimarlar Odası olarak bizde yakın görüşte olduğumuzu, doğru işlemin  Tariş arazisi ile futbol sahasının,  sahil bütününün de düşünülüp planlanması gerektiğini belirtip, sahildeki trafik yoğunluğunu azaltacak önerilerde bulunmuştuk. Bu görüşmeler ve görüşler ışığında böyle bir yoğun imarın çıkması samimiyetsizliği gösterir. Samimi olsaydı, Kuşadası’nı kamu yararını düşünseydi emsal 0.10, yükseklik iki kat olmalıydı. Sahil bütününde tek yeşil alan Kasım Yaman parkı kalmıştır. Tariş arazisini Belediyenin alması, kamuya ait olduğu anlamındadır. Yıllarca rant uygulamalarıyla bozulan kentimize bir darbe de yerel yönetimden gelmiştir. Yıllarca kentimize yapılan uygulamalarda  yasa ve yetkilerimiz  çerçevesinde elimizden geleni yaptık. Fakat merkezi iktidarın da tanımadığı odamızın gücü yetersiz.  Az kalan bu ve benzeri değerlerimize tüm kurum kuruluş ve kent yaşayanları olarak sahip çıkmalıyız” diyerek, değişikliğe itiraz edeceklerini ve yargıya başvuracaklarını,  tüm kurum ve kuruluş, hatta bireylerin itiraz hakkını kullanmasını istedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle