Kervansaray Kent Müzesi oluyor

Son Güncelleme : 04 Temmuz 2018 19:07
Kervansaray Kent Müzesi oluyor

Kuşadası'nın simge yapılarından olan Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı'nın kent müzesine dönüştürülmesi için hazırlıkların son aşamaya geldiği bildirildi

Kuşadası'ndake mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, kent müzesine dönüştürülecek. Geçen yıl Kervansaray'ı kiralayan Kuşadası Belediyesi tarafından Prof. Dr. Metin Sözen danışmanlığında kurulacak kent müzesi için bir uzman ekip oluşturuldu. Bu ekip, bir süredir 'Tarihi Kervansaray'ın nasıl bir müzeye dönüştürüleceği' konusunda yürüttüğü çalışmalarını son aşamaya getirdi.

Tarihi kervansaray'da düzenlenen toplantıyla sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ile turizmcilere bu çalışmayla ilgili sunum yapıldı. Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Yılmaz Akkan, Kadı Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz, çeşitli üniversitelerden bilim insanları, Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile turizmcilerin katıldığı toplantıda konuşan CHP'li Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, müzenin yaklaşık 4 milyon liralık harcama ile önümüzdeki yıl haziran -temmuz aylarına kadar tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

"TARİH İLE TEKNOLOJİ HARMANLANACAK"

Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından 1618 yılında yaptırılan Kervansaray'da oluşturulacak müzenin antik çağlardan günümüze Kuşadası ve çevresindeki tarihi ve kültürel zenginlikleri barındıracağını söyleyen Belediye Başkanı Kayalı, ilk iş olarak Avrupa Müzeler Birliğine üye olacaklarını söyledi. Başkan Kayalı, "Kent müzesinin oluşturulması için uzmanlar yaklaşık 600 sayfalık senaryo hazırladı. Bu senaryo çerçevesinde yol haritası çizildi. 10 kişilik gruplar halinde gezilebilecek Kent Müzesi bünyesinde antik dönemden bugüne Kuşadası'nı anlatan harita odaları olacak. Antik sergileme alanlarının yanında 360 derece antik dönem animasyonları, üç boyutlu hologramlar, tarihi görseller kullanılacak. Sadece bir dönemin anlatıldığı değil, Kuşadası ve çevresinin antik çağlardan günümüze anlatıldığı bir müze olacak" dedi. Başkan Kayalı, tamamlandığında müzenin yaklaşık 2 saatte ancak gezilebileceğini de kaydetti.

KATILIMCILARDAN DESTEK

Sunumdan sonra eleştiri ve öneriler dile getirildi. Kuşadası Belediyesi'nin çalışmasını önemsediklerini söyleyen Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Yılmaz Akkan, hedef kitlenin iyi belirlenmesini önerdi. Kuşadası Eğitim Geliştirme Vakfı Başkanı Şefik Sözer, "Rant, betonlaşma, yağmanın konuşulduğu Kuşadası'ndan kültür - sanat ve müzenin konuşulduğu bir Kuşadası'na gelmek çok güzel bir gelişme. Türkiye'nin en saygın akademisyenleri bulunmuş, çok güzel bir iş başarılmış, bundan sonra bizlere tüm Kuşadalılar'a katkı vermek düşüyor" dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle