Kavurucu sıcaklar geliyor

19 Haziran 2016 00:24
Kavurucu sıcaklar geliyor

Afrika sıcakları Pazartesi günü kavuracak. Aydın Valiliği bir genelge yayınlayarak kronik hastalığı olan kamu çalışanlarının Pazartesi günü idari izinli sayılacağını, vatandaşlarında dikkatli olmalarını istedi.

Kuzey Afrika üzerinden gelen kuvvetli sıcak hava dalgası önümüzdeki bir hafta boyunca bölgemizi etkisi altına alacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre hava sıcaklığının önümüzdeki bir hafta boyunca etkisini arttırarak, mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyretmesinin bekleniyor.Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, il genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarına bir yazı göndererek, vatandaşların kavurucu sıcaklara karşı uyarılmasını, hastanelerin ilgili birimlerinin önlem almalarını istedi. Vali Koçak genelgesinde şu bilgilere yer verdi: “Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilmektedir.”

                        Kronik hastalar idari izinli

“Bu bilgiler ışığında; İlimizde 20/06/2016 Pazartesi günü sıcaklığın 44 derece civarında olacağı beklenmekte olup vatandaşlarımızın sıcak çarpmasına maruz kalmamaları için başta hastaneler ve tüm sağlık kurum ve kuruluşları olmak üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca gerekli tedbirlerin alınması; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan engelli, hamile, kalp damar hastalığı, hipertansiyon, KOAH, diyabet, kanser vb gibi kronik hastalığı olan kamu görevlilerinin 20-21 Haziran 2016 pazartesi ve salı günleri idari izinli sayılmaları, mecbur kalınmadıkça sıcaklığın yoğun olarak hissedileceği 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamalı.”

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle