Engelliler Köyünü tanımaya geldiler

Son Güncelleme : 09 Mart 2018 18:03
Engelliler Köyünü tanımaya geldiler

Kuşadası'nda 5 ayrı Avrupa ülkesinden gelen engelli kuruluş temsilcileri ile engelliler, tamamen gönüllülük sistemine göre hizmet veren engelliler köyünü tanımaya çalıştı.

Kuşadası'nda 1995'ten bu yana çeşitli yaş gruplarındaki engellilere tamamen gönüllülük esasına göre hizmet veren Erdoğan Öven Engelliler Köyü'nün ünü, Türkiye sınırlarını aştı. Güvenlik görevlisi hariç, çalışanların ve 20'yi aşkın eğitimcinin hiçbir ücret almadan hizmet verdiği Engelliler Köyü'nü ziyaret etmek üzere İngiltere, Yunanistan, Portekiz, İspanya ve Romanya'dan, değişim programı çerçevesinde engelli kuruluş temsilcileri ile engelliler geldi. Kuşadası Engellileri Koruma Derneği Başkanı ve kurum yöneticisi Canan Güler, Kuşadası Engelliler Köyü'ndeki sistemin birçok ülkedeki oluşumlara ilham kaynağı olduğunu belirterek, "Misafirlerimiz tamamen gönüllülük esasına dayalı bir proje ile neler yapılabileceğini görmek, incelemek istiyorlar. Buradaki sistemin örnek olmasını diliyorum" dedi.

Buluşmayı gerçekleştiren projenin yöneticiliğini yapan Nilüfer Dalkıran, Aydın Fotoğrafçılar Derneğinin düzenlediği bir gönüllü proje çerçevesinde 6 ülkeden engellilere yönelik çalışma yapanların bir araya geldiğini belirtti. Dalkıran, "Projeye Eylül'de başladık. İngiltere, Yunanistan, Portekiz, İspanya, Romanya ve Türkiye olmak üzere 6 ülkeden engelliler ile ilgili farkındalık yaratmak isteyenler bir araya geldik. Amacımız engelliler ile ilgili farkındalık yaratmak. Bu amaçla engelli olan ve olmayan öğrencileri, kurum ve kuruluş temsilcilerini bir araya getirerek etkinlik yapıyoruz. İlk buluşma Kasım ayında İspanya'da yapıldı. Diğer ülkelerde de katılım ve toplantılarımız olacak. Bugün Engelliler Köyüne yaptığımız ziyarette, Yunanistan'dan engellilerle ilgili bir merkez, İspanya'dan engelliler okulu, Romanya özel engelli eğitim merkezi, İngiltere engellilerle işbirliği içindeki kuruluş, Portekiz'den bir lise özel eğitim görmesi gereken öğrenci olmak üzere toplam 38 katılımcı var. Bir gün boyunca Kuşadası Engelliler Köyünde misafir olup sistemi tanıyacak, nasıl işlediğini öğrenmeye çalışacaklar" diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle