Çocuk gelinlerin sessiz çığlığı İbramaki Sanat Galerisi'nde

07 Temmuz 2015 11:29
Çocuk gelinlerin sessiz çığlığı İbramaki Sanat Galerisi'nde

Sanatçı Yeşeren Hancı Kavas’ın çocuk gelinlerden esinlenerek tuvale aktardığı resimlerden oluşan “Zamansız/Ağzı varlar, dili yoklar” sergisi, Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluştu.

Karışık teknik ile yaptığı portrelerinde günümüz kadınlarının acılarını ve elemlerini konu edinen Yeşeren Hancı Kavas'ın, kendi yaşamları üzerinde söz hakkı bulunmayan ve iradeleri dışında evlendirilen çocuk gelinlerin sessiz çığlığını yansıttığı ve "Zamansız/Ağzı varlar, dili yoklar"  isimli 8'inci kişisel sergisi düzenlenen bir kokteylle açıldı.
Serginin açılış kokteyline Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Yeşeren Hancı Kavas'ın eşi olan Uşak eski Valisi Kayhan Kavas, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Tahsin Uğur ve çok sayıda sanatsever katıldı.
Yeşeren Hancı Kavas, 8. kişisel sergisini Kuşadası’nda açmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Kavas “Söyleyemeyen, konuşamayan,  duygularını gözleriyle, bakışlarıyla dile getiren kadınlarımız, yani “Ağzı varlar dili yoklar” isimli sergimde kendi iradeleri dışında evlendirilen çocuk gelinlerimizden esinlenerek, ifadelerini resme aktarmaya çalıştım. Tüm sanatsever dostlarıma katılımları için teşekkür ediyorum" dedi.
Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy ise yaptığı konuşmada Kuşadası gibi önemli bir turizm kentinde yapılabilecek en güzel şeyin kültür sanat faaliyetleri olduğunu belirterek "Bugün bu güzel mekanda, değerli valimizin eşi hanımefendinin hazırladığı bir yıllık çalışmalarını hep birlikte izleyeceğiz. Ben Kuşadası’nda yapılan bütün sanat faaliyetlerinden büyük mutluluk duyuyorum. Kültür sanat alanında bize destek verdiğiniz ve böyle güzel bir sergiyi Kuşadası’nda açmayı tercih ettiğiniz için size çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu “Fiziksel iyileştirmeleri her zaman mümkündür. Maddi ve insan kaynağınız varsa şehrinizi fiziksel olarak güzelleştirebilirsiniz. Ama bunu sanat ve kültürle desteklemediğiniz, beslemediğiniz zaman bir yeriniz hep eksik kalacaktır. Onun için biz belediye olarak bunları daha sistematik ve herkesin katılabileceği etkinlikler şekline dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu noktada Yeşeren hanıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

 
 
 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle